Gruzínsky ústavný súd zamietol žiadosť prezidentky Salome Zurabišviliovej o vyhlásenie októbrových parlamentných volieb za protiústavné, informuje agentúra Reuters odvolávajúca sa na ruskú agentúru TASS.
Podľa oficiálnych výsledkov zvíťazila v októbrových voľbách vládnuca proruská strana Gruzínsky sen, hlasovanie však sprevádzali nezrovnalosti, na ktorých prešetrenie vyzývala prezidentka, opozícia aj Západ. „Gruzínsky ústavný súd neprijal žaloby prezidentky a politických strán týkajúce sa uznania volieb z 26. októbra za protiústavné,“ oznámil v utorok (3. 12.) súd.
Po zmienených voľbách vypukli v Gruzínsku protesty, ktoré sa ešte zintenzívneli po minulotýždňovom oznámení premiéra Irakliho Kobachidzeho o prerušení rokovaní o vstupe do Európskej únie do roku 2028. Kobachidze v pondelok vyhlásil, že Tbilisi sa bude aj usilovať o vstup do EÚ aj napriek rozhodnutiu vlády pozastaviť prístupové rokovania. Odmietol však o tejto veci diskutovať s opozíciou.
Od jeho štvrtkového oznámenia prebiehajú v krajine, a obzvlášť v Tbilisi, každý večer masové protivládne a proeurópske demonštrácie. Polícia na protesty nasadzuje slzotvorný plyn aj vodné delá. Denne sú z Gruzínska hlásené desiatky zranených aj zadržaných.
Na situáciu v pondelok reagovali pobaltské krajiny, ktoré uvalili sankcie na 11 gruzínskych politických lídrov práve pre potláčanie protestov. Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová avizovala, že obdobné postihy zvažuje aj celý euroblok.