Na hlavný obsah

Interpol hľadá aj niekoľkých Slovákov: Toto sú najznámejšie prípady

Medzi hľadanými sú aj cudzinci.

Interpol hľadá aj niekoľkých Slovákov: Toto sú najznámejšie prípady
Karol Mello na archívnej snímke z roku 2010. Foto: TASR

Interpol hľadá po celom svete tisíce ľudí. Medzi nimi aj niekoľkých Slovákov či cudzincov, ktorých hľadajú slovenské orgány. Medzi nimi je aj jedna žena. Tá je na úteku pred väzením za nevydarenú vraždu svojho expartnera.

Medzinárodná policajná organizácia Interpol eviduje jedenásť osôb, ktoré hľadajú slovenské bezpečnostné zložky. Vyplýva to z údajov na internetovej stránke organizácie.

Hľadaným Slovákom sa v reportáži v Správach venoval redaktor Erik Adamson:

Najznámejší hľadaní Slováci sú už viac rokov Karol Mello a Róbert Okoličány.

„V prípade odsúdených Okoličányho, Potučka a Leška Najvyšší súd SR vydal príkaz na dodanie do výkonu trestu príslušným útvarom policajného zboru bezprostredne po tom, čo bol administratívne tento príkaz spracovaný,“ uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová.

Róbert Okoličány polícii, a teda väzeniu, unikol. Na doživotie odsúdený za vraždu a založenie organizovanej zločineckej skupiny je Okoličány hľadaný už siedmy rok.

Na spravodlivosť čakajú dve desaťročia

Karol Mello sa pred súdmi skrýva v strednej Amerike. Pozostalí po vražde ženy a maloletého chlapca čakajú na uzavretie súdu s Karolom Mellom už skoro dve desaťročia.

„Jeho názor je, že je nezákonným spôsobom stíhaný ako ušlý a je z tohto dôvodu naňho vydaný medzinárodný zatykač, hoci dnes sme počuli, že pán sudca konštatoval, že akceptuje jeho žiadosť na jednanie v neprítomnosti,“ povedal advokát Karola Mella Peter Schmidl.

Nájomný vrah začal spolupracovať

Medzi hľadanými je aj žena Eva Zámečníková z Českej republiky. Tú poslal slovenský súd do väzenia za objednávku vraždy svojho partnera. Prípad Evy Zámečníkovej je zaujímavý najmä tým, že vrah, ktorého si objednala, začal počas príprav spolupracovať s políciou.

Vražda Zámečníkovej, už vtedy bývalého partnera, bola teda fiktívna. Od roku 2020 je odsúdená na osem rokov a je na úteku.

Medzi hľadanými sú aj cudzinci. Najčastejšie ide o prípady prevádzačstva, ktoré sú spojené s migračnou krízou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko