Izrael súhlasil, že Slovensku predá moderný systém protivzdušnej obrany Barak MX za približne 560 miliónov eur. Oznámilo to izraelské ministerstvo obrany. Podľa agentúry Reuters ide o najväčšiu exportnú zmluvu v oblasti obrany medzi Slovenskom a Izraelom.
Systém protivzdušnej obrany Barak bráni pred rôznorodými hrozbami vrátane stíhačiek, vrtuľníkov, dronov či balistických striel. Podľa Izraela dokáže zachytiť strely vo vzdialenosti do 150 kilometrov.
„V prvej fáze sme sa rozhodli nakúpiť šesť batérií. Podarilo sa nám zvýšiť aj jeho kvalitu a dosah a samozrejme aj rakety, ktoré budú mať nielen 75, ale aj 100-kilometrový dosah,“ uviedol minister obrany Robert Kaliňál (Smer-SD).
Nákupu izraelského systému protivzdušnej obrany sa v Správach venovala redaktorka Karolína Janičíková:
Súčasťou dohody je aj to, že muníciu do systému Barak bude môcť vyrábať aj slovenský obranný priemysel. Generálny riaditeľ izraelského rezortu obrany Eyal Zamir tvrdí, že ich obranné technológie sa osvedčili na bojisku počas vojny v Pásme Gazy. A preto je po nich v zahraničí väčší dopyt.
„Umožňuje nám pokračovať vo vývoji ďalších generácií najmodernejších bojových systémov na svete. Verím, že ostatné krajiny NATO budú nasledovať príklad Slovenska,“ ozrejmil Zamir.
„Konkrétne v protivzdušnej obrane je teda Izrael svetovým lídrom, pretože čelí toľkým útokom zo vzduchu. Systém sa v Izraeli používa na obranu proti raketám, ktoré vystreľujú z Libanonu, Jemenu, Iraku a Iránu. Pri každom ďalšom zostrele sa berú do úvahy okolnosti a skúsenosti z konkrétneho zásahu alebo nezásahu. A vylepšuje sa softvér a hardvér týchto zariadení,“ priblížil analytik Tomáš Alner.
Kaliňák povedal, že prvé súčasti systému Barak MX by mali na Slovensko doraziť na prelome rokov 2025/2026. „V prvom polroku 2026 by sme mali mať k dispozícii prvú fungujúcu batériu systému Barak MX. Následne by sa mali po dvoch kusoch ročne dodávať ďalšie batérie tak, aby sme v priebehu štyroch rokov mali možnosť naplniť celú zmluvu,“ spresnil.
Kritika bývalého vedenia rezortu
Bývalý minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že Kaliňák mohol získať tento systém pre Slovensko už oveľa skôr. Dodal, že šéf rezortu obrany stratil niekoľko mesiacov hľadaním iných systémov.
„Aby sa nakoniec vrátil k Baraku, ktorý bol vysúťažený medzinárodnou súťažou a pripravený a schválený vládou predtým, ako Kaliňák nastúpil. Ja zožeriem všetkých šesť kamier, ktoré tu vidím v tomto momente, keď na prelome rokov 25/26 tu ten systém bude,“ zdôraznil Naď.
„Slovensko nie je jediná krajina, ktorá si tento systém kúpila. A aj iné krajiny, ktoré si ho objednali, ho dostali včas. Maroko, Grécko, Cyprus aj iné krajiny. Čiže aj navzdory tomu, že Izrael je vyše roka vo vojne, tak ani to nespôsobilo nejaké oneskorenia v dodávkach zbraní svojim partnerom,“ doplnil Alner.
Systém protivzdušnej obrany Barak MX by mal podľa dohody nahradiť na Slovensku súčasné protilietadlové raketové komplety Kub. Tie sú podľa analytika príliš zastaralé, pretože ich používali najmä v 70. až 80. rokoch 20. storočia.