Panamský prieplav ohrozuje klimatická zmena. Jeden z najdôležitejších kanálov na svete dlhodobo zápasí s nedostatkom vody.
Vyriešiť to chcú vybudovaním obrovskej priehrady, ktorá ho má zásobovať. Proti sú mnohí miestni, ktorých bude treba presťahovať.
Panamský prieplav je jednou z najvýznamnejších lodných skratiek na svete. Námorníkom kráti plavbu o tisíce kilometrov už viac ako 100 rokov. Aby ho Panama udržala v dobrej kondícii, chce postaviť priehradu. Zatopiť plánujú oblasti, kde žije asi 2 300 ľudí.
“Všetko, čo tu je, jednoducho zmizne. Nás sa nikto nepýtal. Prídu sem a urobia to,“ povedal miestny obyvateľ Rodolfo Hernandez.
Riečne údolia v západnej Paname by mali čoskoro zaplaviť milióny kubíkov vody, ktorá by pomohla zásobovať kanál v obdobiach sucha. Vyriešením tohto problému sa otvára iný.
Téme sa v Správach venoval redaktor Michal Cimerman:
“Najkomplikovanejšie bude presťahovať ľudí. S každou rodinou sa musíme rozprávať. Paralelne dohadujeme aj technické záležitosti,“ vysvetlila zástupkyňa administrátora Panamského prieplavu Ilya Espono de Morottaová.
“Môžete farmárov presťahovať do moderného sveta, ale zvykať si naň budú len ťažko,“ povedal zástupca obce Rio Indio, ktorú chcú zaplaviť, Dilubino Agraje Dominguez.
Náročné a nákladné udržiavanie
Panamským prieplavom ročne prepláva 14-tisíc lodí, ktoré prepravia stovky miliónov ton tovaru. Paname za používanie kanálu platia, na čom dobre zarába. Udržiavať ho v čase klimatickej krízy je ale náročné a nákladné.
“V Panamskom prieplave je sladká voda. Je to nevýhoda oproti ostatným systémom námornej plavby kdekoľvek na svete,“ priblížil administrátor Panamského prieplavu Ricaurte Vazquez.
Priehradu by chceli dokončiť do roku 2030, aby suchá ovplyvnili chod prieplavu čo najmenej. “Panama nie je Dubaj. Má jedinečnú prírodu, ktorá sa len tak nedokáže prispôsobiť nášmu rozvojovému modelu. To on sa musí prispôsobiť prírode,“ skonštatovala environmentalistka Raisa Banfieldová.
Či priehradu nakoniec postavia, zatiaľ nie je jasné. Úrady čaká ešte dlhý schvaľovací proces, vrátane konzultácii s miestnymi obyvateľmi.
“Nie sme proti pokroku, naša krajina musí napredovať, no musí to robiť bez toho, aby škodila svojim vlastným obyvateľom,“ dodal Rodolfo Hernandez.