Juhokórejské úrady zakázali prezidentovi Jun Sok-jolovi cesty do zahraničia pre vyhlásenie stanného práva minulý týždeň. Úrady nevylučujú ani jeho zadržanie, píše v pondelok (9. 12.) agentúra Jonhap.
Juhokórejská prokuratúra podozrieva hlavu štátu z velezrady či zneužitia moci. Zákaz cestovania do zahraničia podľa agentúr Reuters a AP vydal úrad pre vyšetrovanie korupcie vysokých činiteľov.
Úrad tiež uviedol, že zvažuje zadržanie prezidenta v súvislosti s vyhlásením stanného práva. Hlavu štátu totiž imunita nechráni pred stíhaním za zločiny ako sú velezrada či vzbura, ktoré úrady zvažujú v súvislosti s utorkovými udalosťami.
Zadržaný exminister
Jediným zadržaným politikom v súvislosti s vyhlásením stanného práva v utorok (3. 12.) je zatiaľ exminister obrany Kim Jong-hjon.
Podľa tlače i niektorých vládnych predstaviteľov práve exminister prezidentovi poradil vyhlásenie stanného práva, ktoré však pre odpor zákonodarcov trvalo len pár hodín. Vyšetrovatelia exministra v posledných hodinách niekoľkokrát vypočuli.
Opozičná Demokratická strana podľa agentúry Reuters oznámila, že tento týždeň znovu podá návrh na zosadenie prezidenta. O takomto návrhu sa hlasovalo už v sobotu (7. 12.), opozícii však chýbalo niekoľko hlasov za jeho schválenie.
Zákonodarcovia z prezidentovej Strany ľudovej moci (PPP) sa hlasovania v prevažnej miere nezúčastnili, takže nebolo dosiahnuté potrebné kvórum.
Opozícia prezidentovu stranu kritizuje, že Junovi umožňuje ďalej zotrvať vo funkcii. Označila to podľa agentúry AFP „za druhý štátny prevrat“.
Demokratická strana vyzvala vládne PPP, aby sa pridala k ďalšiemu návrhu na odvolanie prezidenta. Ak by návrh podporilo najmenej 200 z 300 poslancov, tak by ho dostal na stôl ústavný súd, ktorý by rozhodol o zotrvaní Juna vo funkcii.
Prezident Jun Sok-jol v utorok šokoval Kóreu aj svet, keď v krajine vyhlásil stanné právo. Obvinil pri tom Demokratickú stranu ovládajúcu parlament zo sympatií k Severnej Kórei a z protištátnej činnosti.
Niekoľko hodín po ohlásení stanného práva sa proti prezidentovmu rozhodnutiu postavil parlament a výnimočný režim nakoniec zrušila vláda.