V okolí chátrajúceho kaštieľa v Liptovskom Mikuláši chce jeho majiteľ postaviť takmer stovku apartmánov. Stavba zo 16. storočia je pritom národnou kultúrnou pamiatkou. Podľa aktivistov bolo chybou, že pamiatkari neurčili jej ochranné pásmo. Tí sa bránia, že ak by tak aj spravili, devastácii pamiatky by to nezabránilo.
Už druhý rok chátra Kaštieľ Bocian v Liptovskom Mikuláši – Palúdzke. Dierami v streche doň prší a sneží, jeho majiteľ ho ale neopravuje. Má však stavebné povolenie na takmer stovku apartmánov v jeho okolí.
„Mali byť určené ochranné pásma pre kultúrnu pamiatku, ktoré v projektovej dokumentácii chýbajú. Ďalej v projektovej dokumentácii vôbec nie je riešený Kaštieľ Bocian ako kultúrna pamiatka. A nie sú tam žiadne návrhy na jeho rekonštrukciu a na jeho zachovanie,“ povedal občiansky aktivista z Liptovského Mikuláša Vladimír Joob.
Aký je osud chátrajúceho kaštieľa v Liptovskom Mikuláši, zisťoval v relácii Správy z regiónov redaktor STVR Milan Velecký:
Podľa aktivistov pochybil stavebný aj pamiatkový úrad. „Liptovskomikulášsky stavebný úrad sa pri svojom rozhodovaní riadil rozhodnutiami Krajského pamiatkového úradu v Žiline. Konštatoval v ňom, že predmetné parcely, na ktorom je plánovaná stavba štvorpodlažného hotela, sa nachádzajú na území, na ktoré sa nevzťahujú ustanovenia pamiatkového zákona,“ informovala hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš Romana Nemcová.
Spoločnosť, ktorá nekomunikuje
Pamiatkari argumentujú, že nie okolo každej národnej kultúrnej pamiatky možno vyhlásiť ochranné pásmo. A v prípade chátrajúceho kaštieľa Paluďajovcov by to nepomohlo.
„Problém objektu je deravá strecha, do objektu zateká. Do objektu môžu vniknúť hocijaké nepovolané osoby. Takže nech akékoľvek ochranné pásmo by sme mali, to nepomôže tomu, že vlastník sa nestará a do objektu pravidelne zateká,“ ozrejmil riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Žiline Miloš Dudáš.
Vlastníkom kaštieľa je bratislavská spoločnosť. Tá s nami nekomunikuje a nevyjadruje sa k tomu, prečo kaštieľ chátra a či bude stavať apartmány aj v okolí zdevastovaného kaštieľa. Pamiatkari to chcú riešiť pokutou, aktivisti plánujú petíciu za jeho záchranu.
„Sami budeme iniciovať verejné stretnutia, na ktorých budeme verejnosť informovať o tom, ako sa majiteľ a štát správa k tejto kultúrnej pamiatke,“ vyhlásil Joob.