Až štvrtina cestujúcich v MHD zažila sexuálne obťažovanie. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS, ktorý mapoval situáciu na celom Slovensku. Najviac ohrozenými skupinami sú ženy a mladšia generácia.
S obťažovaním sa stretla aj naša diváčka Klára. Všetko sa začalo tým, že sa jej neznámy, výrazne starší muž začal v autobuse nenápadne dotýkať. Keď sa vystrašene odsunula k oknu, navrhol jej pohlavný styk.
„Odmietla som s tým, že mám 16 rokov a priateľa. Sekundu pred tým, ako vystúpil, sa na mňa vrhol, silno mi stlačil prsia a utiekol. Celý autobus aj s vodičom sa iba prizeral. Cestu domov som preplakala,“ priblížila Klára.
Čo robiť v prípade, že sa stretneme so sexuálnym obťažovaním v MHD, zisťoval v reportáži v Správach redaktor Dominik Machej:
Autobusy či električky sú miestom, kde sú dievčatá a ženy často terčom sexuálneho obťažovania. Vstupovanie do intímnej zóny alebo obtieranie v tlačenici spoločnosť vníma menej kriticky. Odborníci však upozorňujú, že k sexuálnemu obťažovaniu je už len krok.
„Pravidelne a teda aj touto cestou vyzývame cestujúcich, aby voči svojmu okoliu neboli ľahostajní a v prípade ak sú svedkami protiprávneho konania, informovali o tejto skutočnosti vodiča dopravného prostriedku. Všetky naše vozidlá sú vybavené núdzovým tlačidlom o oznámení vodičovi,“ uviedol hovorca Dopravného podniku Bratislava Jozef Vozár.
Rady polície
Podľa výskumu agentúry NMS sa s pokrikovaním, narážkami a komentármi stretlo 30 percent opýtaných, s uprenými pohľadmi a zazeraním až 44 percent. Polícia radí, aby ste v prípade, že sa stanete obeťou obťažovania, dali jasne najavo, že takéto správanie je neprijateľné.
Polícia odporúča privolať na seba pozornosť, napríklad zvýšením hlasu. Dáte tak najavo, že správanie druhej osoby je neakceptovateľné.
„Ak sa cítite ohrozený, alebo ste vyhodnotili situáciu ako neprimeranú, odporúčame sa presunúť do inej časti vozidla, kde sa nachádza vnútorný kamerový systém MHD, alebo sa presunúť priamo k vodičovi a okamžite požiadať o pomoc a zavolať na telefónne číslo 158,“ pokračovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Martina Sláviková.
Ak sa nepodarí kontaktovať políciu – môžete na nevhodné správanie cestujúceho upozorniť aj vodiča.
„Vzhľadom na to, že pracovníci dopravného podniku nepatria medzi represívne zložky, vodiči pri podobných situáciách kontaktujú dopravný dispečing a ten v prípade protiprávneho konania následne kontaktuje štátnu políciu,“ dodal Vozár.
Uprené pohľady a zazeranie patria medzi správanie, ku ktorým sme najmenej kritickí, no aj takéto prejavy odborníci považujú za obťažovanie.