Na hlavný obsah

Kedysi viedol sivý zákal k oslepnutiu, dnes zachraňuje zrak rýchla a bezbolestná operácia

Od prvej implantácie šošovky v Československu uplynulo 45 rokov.

Kedysi viedol sivý zákal k oslepnutiu, dnes zachraňuje zrak rýchla a bezbolestná operácia
Ilustračná snímka z očnej ambulancie. Foto: STVR

Najčastejšou operáciou na ľudskom oku je odstránenie sivého zákalu. V minulosti tento zákrok často viedol k oslepnutiu, no dnes si lekári poradia rýchlo a bezbolestne. Prvú úspešnú implantáciu umelej šošovky v Československu vykonali presne pred 45 rokmi.

Počas prvej implantácie umelej šošovky v Československu lekári oko otvorili bežným skalpelom na 12 milimetrov a poškodenú šošovku najskôr primrazili, vybrali a nahradili umelou. Takto pacientovi odstránili sivý zákal. Ako prvý u nás tento zákrok úspešne urobil profesor Milan Izák.

Prvej implantácii šošovky sa v relácii Správy z regiónov venovala redaktorka Martina Jančiarová (upozorňujeme, že nasledujúce zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy):

„Študoval som to šesť rokov. Vedel som, do čoho idem. Vedel som problémy, aké šošovky boli neúspešné, vedel som, čoho sa mám vyvarovať. Takže som pristupoval k operácii úplne kľudne a zodpovedne,“ spomína oftalmológ Milan Izák.

Milan Izák sa pripravoval v Moskve, Belgicku, Holandsku a Londýne u doktora Harolda Ridleyho, ktorý urobil prvú takúto implantáciu na svete v roku 1949. V Československu však veľkú podporu kolegov nezískal.

„Prví implantológovia, doktor Ridley a ďalší, používali rôzne modely šošoviek, ktoré boli rôzne upevňované v oku. A tam boli aj komplikácie. A preto boli názory lekárov rôzne, ale väčšinou negatívne,“ vysvetľuje Izák.

Dnes si už pri tejto operácii lekári pomáhajú ultrazvukom a trvá zhruba 15 až 20 minút. Takýto zákrok podstúpil aj pán Anton, ktorému sa na šošovke vytvoril sivý zákal. Po operácii sa zotavil rýchlo.

„Na to oko vidím super. Nemal som absolútne žiadne problémy, žiadnu bolesť som necítil,“ pochvaľuje si pacient.

„Je rozdiel spraviť dobre zákrok, takisto aj doošetrovanie je veľmi dôležité. Čiže tam sa pravidelne kvapkajú umelé slzičky, antibiotiká a protizápalové látky, aby hojenie išlo tak, ako má,“ podotýka oftalmologička Lýdia Bari Hankovská.

Sivý zákal postihuje zhruba 60 až 70 percent ľudí nad 65 rokov. Vedci zatiaľ neprišli na účinnú prevenciu ani na spôsob, ako jeho rozšíreniu zabrániť. Odstrániť sa preto dá len chirurgicky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko