Od Nového roka (1. 1.) hrozí, že vyše 3 300 lekárov vo výpovedi nenastúpi do práce. Potvrdil to podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Miroslav Mendel.
Zdôvodňuje to tým, že zhruba 20 lekárov s nemocnicami spoločností Agel a Penta Hospitals stále neuzavrelo dodatky k zmluvám, na ktorých sa dohodlo LOZ s ministerstvom zdravotníctva.
Situáciu rieši rezort zdravotníctva.“MZ SR rieši aktívne situáciu a rokuje so všetkými poskytovateľmi ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ uviedli z ministerstva.
„Momentálne sú dodatky v nemocniciach vyzbierané, ale nie sú odovzdané na riaditeľstvo. Dohoda s ministerstvom bola taká, že buď sa vrátime všetci alebo ani jeden. Možno podotknúť, že problém je iba v nemocniciach Agelu a Penty, všetky ostatné nemocnice v tomto štáte sa dohodli a dodatky svojim zamestnancom dali,“ vysvetlil Mendel.
Doplnil, že ak sa zhruba 20 lekárov s danými nemocnicami nedohodne, hrozí podľa jeho slov „veľký“ problém.
Penta Hospitals reaguje
Vytváranie nerovnosti medzi zamestnancami považuje Penta Hospitals vo svojich nemocniciach za neprípustné. Návrh dodatkov o zmene pracovnej zmluvy lekárov vo výpovediach považuje za diskriminačný, nesystémový a nezodpovedný.
V reakcii na vyjadrenie LOZ to uviedol hovorca Penta Hospitals Tomáš Kráľ. Sieť nemocníc odmieta s lekármi vo výpovedi podpísať dodatky k zmluvám, na ktorých sa v decembri LOZ dohodlo s Ministerstvom zdravotníctva SR.
Nepodpísaným dodatkom sa v Správach venovala redaktorka Andrea Šeligová:
„Jednotlivé nemocnice siete Penta Hospitals postupne preberajú spaťvzatia výpovedí lekárov, ktoré boli podané v zmysle Zákonníka práce v rámci protestnej akcie LOZ. Zo štyridsiatich dvoch výpovedí zostalo nestiahnutých už iba šestnásť. Tento počet nijakým spôsobom neohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti v našich spádových regiónoch a už vôbec nie na Slovensku,“ deklaroval hovorca.
Nezodpovednosť podľa Penty Hospitals spočíva v tom, že zmeny odmeňovania zamestnancov bez finančného krytia a zmeny pracovného režimu bez potrebnej legislatívy nie je možné považovať za kroky vedúce k stabilite regionálneho zdravotníctva, vyššej spokojnosti na strane pacientov, ale aj vyššej spokojnosti zamestnancov.
„V našom prípade by sa dodatky mali týkať iba jedného percenta zo všetkých nemocničných lekárov našej siete. Sme za systémové, ale nie antisystémové zmeny. Sme za transparentnosť, účelnosť a efektívnosť. Stojíme za princípmi spravodlivého financovania nemocníc na základe mechanizmov DRG (Diagnosis Related Group-skupiny súvisiacich diagnóz),“ ozrejmil hovorca.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) v mene vlády v decembri podpísal s LOZ zmluvu o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve.
Vláda sa v nej zaviazala k plneniu viacerých požiadaviek lekárskych odborárov. Rovnako k tomu, že o sporných bodoch budú obe strany ďalej rokovať. LOZ má zabezpečiť, aby lekári stiahli svoje výpovede. Nemocničným lekárom by sa podľa zmluvy mali zvyšovať platy podľa pôvodného stavu pred konsolidáciou.