Košice sú opäť o krok bližšie k využívaniu geotermálnej energie na vykurovanie mesta. Ministerstvo investícií podpísalo zmluvy na využitie energie z termálneho zdroja pri obciach Svinica a Ďurkov. Do projektu investujú takmer 60 miliónov eur z eurofondov.
O vykurovaní Košíc geotermálnou energiou sa hovorí roky. Obyvatelia druhého najväčšieho mesta na Slovensku by sa mali lacnejšieho a ekologickejšieho tepla dočkať v roku 2028.
“V spolupráci s teplárenským holdingom v najbližších troch či štyroch rokoch reálne budeme dodávať teplo do mesta Košice,“ uviedol predseda predstavenstva Geoterm Košice Roland Karkó.
Projekt geotermálneho vrtu Ďurkov chcú spustiť už v januári. Investujú doň takmer 60 miliónov eur z Fondu na spravodlivú transformáciu.
“Celý projekt je rozdelený do dvoch celkov, a to je odvŕtanie na tomto stredisku nových troch geotermálnych vrtov. Ďalší celok projektu má za úlohu vybudovať 15-kilometrový privádzač do teplárne Košice,“ priblížil riaditeľ MH Teplárenský holding Miroslav Kavuľa.
Využitiu geotermálnej energie v Košiciach sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Miriam Palková:
Výhody geotermálnej energie
Košice by sa tak mali stať priekopníkom vo využívaní geotermálnej energie. Podľa analytika má využitie geotermálnej energie napriek vysokým investíciám svoje výhody.
“Na rozdiel od konvenčných zdrojov, napríklad plynovým spôsobom výroby tepla, je geotermálna energia stabilnejšia v tom zmysle, že nepodlieha cenovým výkyvom,“ vysvetlil analytik energie-portal.sk Radovan Potočár.
Prispieť má aj k zníženiu emisií skleníkových plynov i k zníženiu závislosti od fosílnych palív. “V súčasnom programovom období máme celkovo takmer 80 miliónov eur, ktoré sú k dispozícií na využívanie zelených zdrojov geotermálnej energie,“ uviedol štátny tajomník ministerstva investícií Michal Kaliňák (Hlas-SD).
Šesť košických vrtov by malo umožniť výrobu približne 180 gigawatthodín tepla ročne. Takýto objem by pokryl štvrtinu z celkových dodávok energie do košickej teplárne.