Na hlavný obsah

Spaľovňa nebezpečného odpadu na Kysuciach plánuje dezinfikovať zdravotnícky odpad. Tisíce ľudí žiadajú jej zrušenie

Firma v minulosti už dostala dve pokuty.

Spaľovňa nebezpečného odpadu na Kysuciach plánuje dezinfikovať zdravotnícky odpad. Tisíce ľudí žiadajú jej zrušenie
Proti spaľovni v Kysuckom Novom Meste protestujú tisícky obyvateľov. Foto: STVR

Viac ako 11-tisíc ľudí žiada zrušenie spaľovne nebezpečného odpadu v Kysuckom Novom Meste. Prekáža im zápach a obávajú sa nebezpečných plynov. Investor po novom plánuje aj dezinfikovať zdravotnícky odpad. Zámer ešte čaká posudzovanie vplyvu na životné prostredie.

Zápach, horšia kvalita ovzdušia i neštandardné umiestnenie. To všetko prekáža obyvateľom Kysuckého Nového Mesta na prevádzke miestnej spaľovne nebezpečného odpadu. Niekoľkokrát kontaktovali aj inšpekciu životného prostredia. Tá uložila firme do roku 2023 dve pokuty.

Spaľovni v Kysuckom Novom Meste sa v reportáži v Správach z regiónov venoval redaktor Martin Do:

„Neplnenie povinnosti na AMS systéme – monitorovanie. To znamená, že bol aj vypnutý monitorovací systém, čo by nemalo byť a oni tvrdia, že je 24 hodín zapnutý,“ povedala členka petičného výboru Irena Janíková.

„Buď právne orgány posúdia, že naša spoločnosť neprevádzkuje túto spaľovňu v technických a právnych limitoch, tak môže byť s nami zahájené konanie. Pokiaľ sa to nepreukáže, spaľovňa nemá dôvod byť odklonená mimo prevádzku,“ uviedol prevádzkový riaditeľ spoločnosti FCC enviroment Petr Marek.

Plány na rozšírenie prevádzky

Okrem spaľovania nebezpečného odpadu v objeme 1 500 ton ročne, chce firma po novom dezinfikovať zdravotnícky odpad – približne 900 ton ročne. Verejné pripomienkovanie k tomuto zámeru zorganizovala len pár dní pred sviatkami.

„Do 30 dní sa máme vyjadriť. Sú Vianoce, je Nový rok, je to krkolomný termín, takže úplne neseriózne,“ myslí si členka petičného výboru Ľudmila Mušková.

K termínu prerokovania sa firma nevyjadrila. Zdravotnícky odpad chcú v spaľovni dezinfikovať na báze horúcej pary. Zámer čaká posudzovanie vplyvu na životné prostredie. „Výsledkom procesu EIA bude záverečné stanovisko, nateraz však nie je možné prejudikovať jeho výsledok,“ vyjadril sa k veci envirorezort.

„Kysucké Nové Mesto v princípe proti spaľovniam nie je, lebo spaľovne sú budúcnosť. Vyspelé štáty fungujú na spaľovniach, ale vyrábajú teplo, vyrábajú elektrickú energiu. Ale nebavíme sa práve teraz o takejto spaľovni, ale toto je nejaký taký hybrid medzi tým,“ dodal primátor mesta Marián Mihalda.

Samospráva ešte plánuje ďalšie stretnutia s investorom a obyvateľmi o fungovaní spaľovne odpadu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny