Na hlavný obsah

Legendárna Makyta končí: O prácu príde viac ako sto zamestnancov. Niektoré krajčírky boli vo firme celý život

Pracovný ruch utíchne v halách 21. februára.

Legendárna Makyta končí: O prácu príde viac ako sto zamestnancov. Niektoré krajčírky boli vo firme celý život
Výrobná budova Makyty v Púchove. Foto: STVR

V Púchove končí s výrobou jedna z najznámejších slovenských značiek – Makyta. O prácu príde viac ako stovka zamestnancov. Mnohí pracovali v podniku desiatky rokov. Podľa riaditeľa je tento krok nezvratný. Firma nedokáže konkurovať lacnému textilu z Ázie.

Makyta patrila k najväčším slovenským zamestnávateľom. Kvalitné odevy putovali z Považia do celého sveta. Značka s viac ako 80 ročnou tradíciou však končí. „Je to z dôvodov, ktoré sú dlhšiu dobu známe. Európa je zaplavená lacným tovarom z ďalekého východu, veľmi rýchlo rastú osobné náklady, nevypočitateľné sú ceny energií,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Makyta Marián Vidoman.

Zamestnanci závodov v Púchove, kde ich pracuje väčšina, a v Námestove sa dozvedeli pred Vianocami smutnú správu. „Nahlásili sme hromadné prepúšťanie, 125 zamestnancov, značná časť bude končiť k 28. februáru,“ pokračuje Vidoman.

Reportáž o osude firmy Makyta pripravila do relácie Správy z regiónov redaktorka Dominika Kusá:

Celoživotná práca

Niektoré krajčírky vo firme pracovali celý život. Podľa ich slov ich robota baví a trápi ich, že musia skončiť. Je podľa nich škoda, že Slovensko zachvátil ázijský trh. Zamestnanci dostanú odstupné.

„Tým, že väčšina zamestnancov je u nás viac ako 20 rokov, sa jedná o obrovský finančný obnos. Chvalabohu ho mám pripravený. Nebudem sa odkazovať na bankroty, insolvenciu,“ tvrdí Vidoman.

Pracovný ruch utíchne v týchto halách 21. februára, potom ich začnú vypratávať. Majiteľ však plánuje výrobné priestory prenajímať. Krajčírky šijú posledné módne kúsky. Keďže našinci o ne stratili záujem, tieto sú určené do Francúzska. Obliekali aj ich prvú dámu.

Niektoré krajčírky vo firme pracovali od roku 1988. Je to pre nich koníček a šiť ich baví. „Budeme kupovať všetko z Číny a doma si prerábať, aby sa to dalo nosiť,“ hovorí krajčírka Mária.

Toto nie je jediné hromadné prepúšťanie v Trenčianskom kraji. S výrobou končí aj spoločnosť Eterna v Bánovciach nad Bebravou. Výrobca košieľ prepustí na budúci rok 300 ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika