Na hlavný obsah

Lekár, ktorý dostane pokutu, nemôže poskytovať starostlivosť: Môže sa stať opak toho, čo chcela vláda dosiahnuť, varuje právnik

Odborník hovorí o hasení ohňa benzínom.

Lekár, ktorý dostane pokutu, nemôže poskytovať starostlivosť: Môže sa stať opak toho, čo chcela vláda dosiahnuť, varuje právnik
Ilustračná snímka lekárov. Foto: STVR

Súčasné vládne riešenie na zastabilizovanie situácie v zdravotníctve by sa dalo prirovnať „k používaniu malej násobilky na vypočítanie zložitého vzorca na vysokej škole“. V relácii Aktuálne :24 to povedal právnik Ivan Humeník, ktorý sa špecializuje na medicínske právo.

Podľa Humeníka aktuálny prístup vlády môže priniesť ešte viac komplikácií ako tie, ktorým sektor čelil doteraz. Napriek tomu, že sa vláda podľa svojich slov snaží vyriešiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, sa „paradoxne, môže stať úplný opak“.

„V legislatíve, ktorú prijali minulý týždeň, sa zavádza povinnosť poskytovať zdravotnú starostlivosť v prípade, ak lekár pracuje v nemocnici, ktorá sa nachádza na území s vyhlásenou mimoriadnou situáciou. Pokiaľ by však takúto povinnosť porušil, v podstate je to dôvod na zrušenie registrácie v komore,“ vysvetlil.

Podľa neho je dôležité si uvedomiť, že jedna zo základných podmienok na to, aby lekári mohli chodiť do práce, je práve členstvo Slovenskej lekárskej komore. Humeník zdôraznil, že pokiaľ lekár dostane pokutu za neuposlúchnutie nástupu do práce, komora takýmto lekárom bude musieť zrušiť ich členstvo.

„Tí lekári nebudú vedieť poskytovať zdravotnú starostlivosť nielen počas mimoriadnej situácie, ale ani dva roky potom, ako im lekárska komora tú registráciu zruší. Pre mňa je toto hasenie domu benzínom namiesto toho, aby sa použila voda,“ dodal Humeník.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko