Stovky lekárov odmietli slúžiť nočné a víkendové služby. Lekárske odborové združenie (LOZ) v pondelok (16. 12.) hlási nových 340 výpovedí lekárov z nadčasov. Nemocnice uvádzajú spolu ďalších takmer 260. Výpovede dávajú už aj zdravotné sestry.
V Univerzitnej nemocnici v Košiciach v pondelok podalo výpovede z nočných a víkendových služieb 340 lekárov. V Univerzitnej nemocnici Bratislava – Ružinov je ich zatiaľ skoro 160, kým na Kramároch vyše 120. V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb tieto výpovede 16. decembra podalo viac ako 90 lekárov.
Podľa šéfa LOZ ide o mimoriadne vážnu situáciu. „Pretože bez týchto nadlimitných nadčasov, často nezákonných, naše nemocnice nevedia fungovať. Je to reakcia na to, čo odznelo v médiách od pána ministra v posledných dňoch a ten kriminalizačný zákon,“ povedal.
Situácii s výpoveďami lekárov sa v reportáži v Správach venovala redaktorka Anna Kopčanová:
Vo fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici výpoveď z nadčasov podalo zhruba 220 lekárov. „Momentálne riešime s prednostami a primármi zabezpečenie plynulosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ uviedla hovorkyňa Roosveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.
V Nemocnici v Trnave začali lekári podávať výpovede z nadčasov už v piatok. Dodnes je to 164 lekárov naprieč všetkými klinikami a oddeleniami, pričom celkovo ich tam pracuje 350. Vo Fakultnej nemocnici Trenčín odmieta robiť nadčasy ďalších 99 lekárov.
„V nadväznosti na lekármi doručené odvolania súhlasu s prácou nadčas prebiehajú aktuálne rokovania. Vzniknutú situáciu riešime aj v úzkej spolupráci s ministerstvom zdravotníctva,“ informovala hovorkyňa trenčianskej nemocnice Martina Holecová.
Vo fakultnej nemocnici v Prešove podalo výpovede z nadčasov takmer 270 lekárov. „Zdravotná starostlivosť je v tejto chvíli plne zabezpečená, situácia sa zatiaľ nedotýka hospitalizovaných, ani ambulantných pacientov,“ dodala PR manažérka prešovskej nemocnice Martina Pavliková.
O stanovisko STVR žiadal aj ministerstvo zdravotníctva. Doteraz na otázky nereagovalo.