Český parlament umožní Ukrajincom získavať dlhodobý pobyt. Novelu zákona, ktorá to mení, doplnili dva pozmeňovacie návrhy. Prvý zavádza nový trestný čin vyzvedačstva, druhý sprísňuje získanie českého občianstva pre Rusov.
Matriošky v Česku nechceme. Titulok kampane má nabádať na obmedzenie ruského vplyvu v Česku, napríklad vydaním českého pasu len tým Rusom, ktorí sa vzdajú toho ruského. Z celkového počtu žiadateľov o české občianstvo tvoria jednu štvrtinu práve Rusi.
Novej legislatíve v Česku, ktorá sprísňuje podmienky získania občianstva pre Rusov a zavádza nový trestný čin sa v reportáži v Správach venovala redaktorka Katarína Vítková:
„Ide o bezpečnostnú vec. Máme tu výraznú ruskú menšinu, ktorá začala žiadať zvýšeným spôsobom o české občianstvo. Hovoríme, že zmrazíme tieto žiadosti, pretože Rusko má vo svojej doktríne, že bude svoje menšiny využívať k rôznym operáciám ak ich bude môcť zneužívať,“ vysvetlil poslanec a člen bezpečnostného výboru snemovne Martin Exner.
„Nie všetci sme matriošky,“ hovorí ruský politológ žijúci v Česku 10 rokov Ivan Preobraženskij. Upozorňuje, že odovzdať ruský pas možno len fyzicky v Rusku. Splniť túto podmienku bude pre mnohých Rusov nedosiahnuteľné. „Ak je ten človek proti vojne na Ukrajine, tak by mohli po príchode ísť do väzenia,“ povedal.
Označiť celú 40-tisícovú ruskú komunitu v Česku za bezpečnostné riziko, je podľa analytikov dehumanizačné. Úľavy pre žiadateľov o azyl alebo tých, ktorí preukážu významný prínos pre Česko, pomôžu len zlomku z nich.
„Sú tam zakotvené nejaké výnimky, ale veľmi zložito sa budú preukazovať. Nerieši sa ten systém, kedy presne títo zástupcovia de facto budú predhodení späť do pažeráku Kremľa, ktorý bude mať právo veta, či bude s ich vzdaním sa pasu súhlasiť,“ dodal analytik Asociácie pre medzinárodné otázky Pavel Havlíček.
Novela zákona by mala začať platiť od februára budúceho roka. Platiť by mala až do ukončenia vojny na Ukrajine a do normalizácie doby vzťahov ČR s Ruskou federáciou.