Na hlavný obsah

D. Saková odletela do Ruska na rokovania s predstaviteľmi Gazpromu. Situáciu rieši neskoro, tvrdí K. Hirman

Sprevádza ju generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.

D. Saková odletela do Ruska na rokovania s predstaviteľmi Gazpromu. Situáciu rieši neskoro, tvrdí K. Hirman
Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD). Foto: TASR/Martin Baumann

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) odletela vládnym špeciálom na návštevu Ruska. Bude rokovať s predstaviteľmi ruskej štátnej firmy Gazprom v Petrohrade. Sprevádza ju generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz. Informáciu priniesol Denník N.

Exminister hospodárstva Karel Hirman hovorí, že situáciu s plynom po 1. januári rieši neskoro. Aktuálna naplnenosť slovenských zásobníkov je podľa odborníkov 88 percent.

Podľa predsedu Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka rokovanie s Moskvou po vojenskom konflikte dáva zmysel, ak to bude mať zmysel pre Slovenskú republiku.

Ceste ministerky hospodárstva Denisy Sakovej do Petrohradu na rokovania s firmou Gazprom sa v relácii Rádiožurnál v Rádiu Slovensko venovala redaktorka Simona Gablíková:

Podľa dostupných leteckých dát vládny špeciál odletel zo Slovenska v stredu (4. 12.) o 13.00 h a poobede pristál v Petrohrade. Tam sídli centrála Gazpromu. Stretnutie má podľa portálu Denníka N preberať otázky zabezpečenia dodávok plynu pre Slovensko.

Ešte v stredu bola ministerka hospodárstva na vláde, kde sa očakávalo rozhodnutie o energopomoci domácnostiam. To nakoniec nepadlo a presunuli ho až po návrate ministerky a premiéra Róberta Fica (Smer-SD).

Rokovaniu Denisy Sakovej v Rusku sa v Správach venoval redaktor Timotej Pisch:

V hre je viacero viacero verzií

Na Slovensku sme aktuálne na začiatku vykurovacej. Analytik z energie-portálu Radovan Potočár hovorí, že zásobníky sú naplnené na 88 percent. To znamená, že je v nich plyn v objeme 32 TWH, čo zodpovedá 60 percentám ročnej spotreby.

„Na teraz platí, že ku koncu tohto roka sa skončí dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou o tranzite plynu cez ukrajinské územie. V hre sú však aj rôzne iné možnosti, napríklad, že by si európska spoločnosť, napríklad SPP, preberal ruský plyn už na rusko-ukrajinskej hranici, ďalšou možnou témou sú dodávky azerbajdžanskeho plynu,“ povedal Potočár.

Analytik enerie-portálu pripomenul, že na teraz ide len špekulácie. Zatiaľ sa totiž nevysvetlili, s akými návrhmi Slovensko aktuálne rokuje.

Ak by mal podľa analytika pokračovať tranzit plynu cez Ukrajinu, tak je na to potrebná súčinnosť a súhlas Ukrajiny.

Hirman považuje cestu za komediálnu

Bývalý minister hospodárstva Karel Hirman považuje cestu ministerky za komediálnu. “ „Gazprom má dohodu s SPP. V tej dohode je zásadná vec – cenový vzorec miesto dodania plynu sú Veľké Kapušany na slovensko-ukrajinskej hranici,“ skonštatoval.

„Toto je povinnosť Gazpromu, dodať do Veľkých Kapušian plyn. SPP je zákazník, ktorý platí za tento plyn. Gazprom má prísť do Bratislavy a vysvetliť svojmu zákazníkovi, že ako to chce riešiť po 1. januári,“ myslí si Hirman.

Koaličný poslanec Marián Kéry (Smer-SD) tvrdí, že stabilita dodávok plynu bude kľúčová pre udržanie energetickej bezpečnosti krajiny. „Je pre mňa veľmi kľúčové, za akú cenu vieme kúpiť plyn a ropu. A preto absolútne schvaľujem cestu ministerky hospodárstva Ruskej federácie,“ dodal.

SaS: Vláda podkopáva zahraničnopolitické ukotvenie krajiny

Cesta ministerky hospodárstva Denisy Sakovej do Ruska sa deje za veľmi zvláštnych, tajných a netransparentných podmienok. Upozornila na to opozičná SaS s tým, že vláda SR svojím konaním podkopáva zahraničnopolitické ukotvenie naše krajiny. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.

„V týchto dňoch to potvrdila aj ministerka hospodárstva Denisa Saková, ktorá odišla na rokovanie týkajúce sa plynu do Ruska,“ začal Gröhling.

„Táto návšteva pani ministerky Sakovej sa deje za veľmi zvláštnych, tajných a netransparentných podmienok. Neviem, prečo sa vyhýba vláda a ministerka hospodárstva transparentnosti, čoho sa obáva a prečo nechce informovať o podrobnostiach svojej cesty,“ uviedol predseda liberálov.

Saková výsledky zatiaľ nekomentuje

Kým nebudú rokovania uzatvorené, nebudem komentovať podrobnosti z jednaní, ani žiadne ďalšie pripravované čiastkové kroky, ktoré v tejto téme podnikáme, povedala k rokovaniam o strategických surovinách ministerka Saková. Informoval o tom rezort hospodárstva.

Ako ministerstvo uviedlo, cieľom týchto rokovaní je priniesť stabilné dodávky energií za dostupné ceny. Komunikuje pritom s so zástupcami krajín, ktorí sú subjektami „v procese dodávok a preprave strategických surovín“.

Cenovo dostupné energie pre domácnosti, verejný sektor aj priemysel označil rezort za jednu zo svojich priorít. Chce tiež predísť prípadným prudkým cenovým výkyvom, podobným tým z roku 2022.

Informáciu sme priniesli aj v bloku relácie Aktuálne :24, ktorý nájdete nižšie:

Doplnil, že rokovania so spoločnosťou Gazprom a návrat intenzívnejšej spolupráce s Ruskom prichádza v čase, keď sú sankcie na ruské firmy stále v platnosti. Tento krok podľa SaS podkopáva Slovensko na medzinárodnej scéne.

SaS pripomenula, že počas svojho pôsobenia vo vláde podporili všetky kroky Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), ktoré viedli k tomu, aby malo Slovensko za ruský plyn relevantnú zálohu. Podľa poslanca SaS Karola Galeka boli v tom čase uzatvorené dohody s dodávateľmi v objeme 70 percent ruských dodávok.

„Je paradoxné, že nový riaditeľ SPP sa ešte v lete vyjadroval, že je schopný nahradiť 100 percent objemu ruského plynu. Čo sa stalo, keď tri týždne pred koncom roka musí letieť aj s ministerkou hospodárstva do Petrohradu a rokovať o tom, ako sa k nám ruský plyn bude aj po 1. januári 2025 dostávať,“ uviedol.

S postupom vlády SaS nesúhlasí a predstaviteľov vyzýva, aby ukončili akékoľvek kroky, ktoré vedú k prehlbovaniu závislosti Slovenska na Rusku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál