Spoločnosť priateľov Zeme upozorňuje, že počas Vianoc vyprodukujeme až dvojnásobné množstvo odpadu ako v iných častiach roka. Ide predovšetkým o obaly z darčekov, baliaci papier, ale aj neskonzumované potraviny. Ide o tisíce ton, no nemusí to tak byť.
V regiónoch na túto tému upozorňujú dobrovoľníci aj aktivisti. Najdôležitejšie je osvojiť si fakt, že to, čo je ekologické je aj ekonomické. Vianoce by mali byť zelené, a nielen tie, ale aj celý rok, upozornila lektorka environmentálnej výchovy Laura Martinková.
Ako docieliť, aby sa na Vianoce neprodukovalo toľko odpadu sa v Ranných správach s lektorkou environmentálnej výchovy Laurou Martinkovou rozprávala redaktorka Diana Murdziková:
„Vieme, aká je situácia na svete, ako vyzerá naše životné prostredie. A keď sa nechceme hanbiť za to, ako teraz fungujeme a chceme našu Zem posunúť ďalším generáciám lepšiu, než sme ju dostali, tak by sme sa mali aj o Vianociach mali začať zamýšľať ako o zelených,“ uviedla Martinková.
Jednoduchých krokov, ako urobiť Vianoce udržateľnejšími, ekologickejšími, existuje viacero. Bežný baliaci papier môžeme nahradiť recyklovaným alebo darček zabalíme do starej látky, radí lektorka.
Zamerať by sme sa podľa Martinkovej mali na množstvá. „Čo nekúpime, to sa odpadom nestane. Je to o tom, čo sú naše hodnoty počas Vianoc, ako chceme, aby vyzerali, čo všetko potrebujeme, aby boli naplnené, krásne a pohodové,“ povedala s tým, že pod tlakom môžeme nakupovať viac, ako by sme potrebovali.
Za ideálne a ekologické označila Martinková zážitkové darčeky. Okrem toho, že je bezodpadový, podnieti rodiny na spoločné trávenie času. Aby dary nevyšli na zmar, mali by sme sledovať a komunikovať, čo naši blízki chcú a potrebujú.
Túžbu urobiť Vianoce v rodine udržateľnejšími, by sme mali nahlas komunikovať. „Často sa stáva, že sa rodina pridá, lebo v tom vidí zmysel, pretože je to nielen ekologické, ale aj ekonomické,“ uzavrela Martinková.