Na hlavný obsah

Na vyučovaní chýba čoraz viac žiakov: Počet neospravedlnených vymeškaných hodín je alarmujúci

Školská inšpekcia eviduje niekde aj stopercentný nárast.

Na vyučovaní chýba čoraz viac žiakov: Počet neospravedlnených vymeškaných hodín je alarmujúci
Čoraz viac detí chýba na vyučovaní. Foto: STVR

Žiaci a študenti vymeškávajú školu čoraz viac. Počet ospravedlnených hodín bez potvrdenia lekára je alarmujúci. Situácia je najhoršia v marginalizovaných komunitách a na stredných odborných školách. Ministerstvo pripravuje riešenia.

Štátna školská inšpekcia upozornila, že počet vymeškaných hodín žiakov stúpol na niektorých školách takmer o sto percent. V minulom školskom roku každý žiak ospravedlnene vymeškal priemerne viac ako jeden mesiac. Problém sa do veľkej miery týka marginalizovaných rómskych komunít.

„U mňa osobne, v mojej triede, taký problém nemám. Ale viem, že ostatní kolegovia majú s tým problém, že tí žiaci stále nechodia do školy,“ hovorí Marián Barabas, učiteľ ZŠ v Bystranoch.

Reportáž o vymeškávaní žiakov na školách pripravili do relácie Správy redaktorky Marie Balážová Melníková a Anna Kopčanová:

„Hlavným akcelerátorom tých vysokých počtov hodín vymeškaných na základných školách, ale aj na stredných školách, bolo práve to obdobie pandémie, kde sa uvoľnili pravidlá pre rodičov, ktorí mohli postupne z troch až päť dní začať ospravedlňovať bez lekárskeho potvrdenia,“ vysvetlila hlavná školská inšpektorka Štátnej školskej inšpekcie Alžbeta Štofková-Dianovská.

Vplyv novely školského zákona

Prispela k tomu aj novela školského zákona. Žiak pritom môže za mesiac vymeškať aj 10 dní. Školáci z marginalizovaných rómskych komunít v minulom školskom roku ospravedlnene vymeškali takmer sedem týždňov.

„Desať dní v rámci jedného mesiaca nechať v rukách rodiča je dosť benevolentné, pretože nebudeme si nič nahovárať, je to nadužívané a zneužívané,“ upozornila vedúca oddelenia školstva a školského úradu na MsÚ Spišskej Novej Vsi Júlia Čurillová.

Podľa psychológov je záškoláctvo problém generácie alfa, narodených po roku 2010, technologicky najzdatnejších. Tomu však musí byť prispôsobená výučba.

„Dať väčší dôraz na projekty. Nejaké preventívne možno programy zakomponovať do škôl. Práca v skupinách a a možno aj veľa odborníkov, ktorí by prišli z praxe hovoriť deťom,“ uvažuje o pozitívnych zmenách psychologička Eva Gajdošová.

Školy oznamujú absenciu vyššiu ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci štátu. Inšpekcia tvrdí, že štát dostatočne nereagoval. Predstavitelia oboch strán sa stretli, aby hľadali riešenie.

„Ministerstvo pripravuje úpravy a efektívne riešenia, ako zlepšiť dochádzku na školách. Budeme o tom, samozrejme, informovať,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva školstva SR Katarína Kohútiková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko