Na hlavný obsah

Narážky na predčasné voľby sú odkazom pre poslancov, ktorí nechcú spolupracovať, myslí si politológ

Dôvera Slovákov voči politikom je dlhodobo nízka.

Narážky na predčasné voľby sú odkazom pre poslancov, ktorí nechcú spolupracovať, myslí si politológ
Ilustračná snímka - slovenský parlament. Foto: TASR/Martin Baumann

Zákon o teste proporcionality vyvoláva medzi politikmi odpor. Slováci strácajú dôveru v politické inštitúcie aj voči samotným politikom. Aká je aktuálna situácia v slovenskom parlamente zhodnotil politológ Pavol Struhár z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka

Struhár hovorí, že dôvera v politické inštitúcie je na Slovensku dlhodobo nízka. „Keď sme realizovali výskumy, ukazuje sa nám, že ľudia bez ohľadu na vekovú kategóriu nedôverujú najmä politickým stranám aj politikom. Ukazuje sa, že postupne môže klesať aj dôvera voči politickým inštitúciám,“ uvádza Struhár.

Pozrite si celý rozhovor s politológom Pavlom Struhárom, ktorý zhodnotil aktuálnu politickú situáciu v relácii Aktuálne :24:

Podľa politológa informácie o tom, že parlament je nefunkčný, neprispieva k zvyšovaniu dôvery. Čoraz častejšie skloňovanie predčasných volieb považuje za odkaz vládnej koalície pre nespolupracujúcich poslancov – „čo môže hroziť, ak budú vo svojej aktivite pokračovať“.

„Do istej miery to vnímam aj ako kvázi rétorické cvičenie alebo odkaz pre poslancov, že majú zvážiť, k čomu bude viesť ich spolupráca alebo ich odpor,“ hodnotí Struhár. Zároveň si nemyslí, že koalícia túži po predčasných voľbách, ale ide skôr o upozornenie.

Problematický zákon o teste proporcionality vyvoláva odpor. Struhár tvrdí, že ho spôsobuje predovšetkým dodatok zákona, ktorý ovplyvňuje vzťahy medzi vládou a parlamentom.

„Jedna rovina je čisto odborná. Ide o to, ako si vymedzia svoj vzťah parlament a vláda. Jeden z dôsledkov, ak by sa zákon schválil, by bol, že premiér by nemusel chodiť na zahraničný výbor, vysvetľovať svoje pozície a radiť sa,“ vysvetľuje Struhár. Dodáva, že to poslanci môžu vnímať ako oslabenie ich sily.

Druhá stránka nesúhlasu so zákonom je podľa politológa politická. „Je to jedna z možností, ako prejaviť určitý nesúhlas v rámci vládnej koalície s návrhmi politikov ostatných koaličných partnerov,“ dodáva.

Vláda a zdravotníci

Vláda zvažuje vyhlásenie núdzového stavu v zdravotníctve. Politológ Pavol Struhár považuje tento postup zatiaľ za alternatívu a hovoriť o ňom je predčasné.

„Myslím si, že z politického jazyka, ide o hru na kura. To znamená, že sa hrá o to, kto sa skôr uhne, kto skôr ustúpi, kto dokáže zo situácie vyťažiť maximum,“ hovorí Struhár. Zároveň verí, že k vyhláseniu núdzového stavu či k núteným prácam lekárov nedôjde.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko