Na hlavný obsah

Nemecký Ulm príde po vyše storočí o titul najvyššej veže na svete. O prvenstvo ho oberie Sagrada Familia v Barcelone

Na Sagrade Familii pribudne sklenený kríž.

Nemecký Ulm príde po vyše storočí o titul najvyššej veže na svete. O prvenstvo ho oberie Sagrada Familia v Barcelone
Na snímke najvyššia veža na svete v nemeckom meste Ulm. Foto: Pixabay

Juhonemecké mesto Ulm príde v budúcom roku o rekord, ktorý drží viac ako 130 rokov. Veža miestneho chrámu bola doteraz najvyššia na svete, v nadchádzajúcom roku ju o titul pripraví kostol Sagrada Familia v Barcelone.

Jednu z jeho veží ozdobí sklenený kríž, ktorý bude zároveň slúžiť ako vyhliadková terasa. Chrám v katalánskej metropole potom bude siahať do výšky 172,5 metra, zhruba o desať metrov vyššie ako ulmská veža. Kríž, ktorý Ulm o rekord pripraví, sa pritom paradoxne vyrába len 30 kilometrov od tohto mesta.

„Rekordy existujú preto, aby sa prekonávali,“ povedal Jürgen Wax, šéf spoločnosti Josef Gartner GmbH, ktorá dodá do Barcelony sklenenú konštrukciu v tvare kríža. V lete by ju mali stavitelia usadiť na veži Ježiša Krista barcelonského chrámu.

„Z Ulmu sa nám ešte nikto nesťažoval,“ dodal Wax. Bavorské mestečko Gundelfingen an der Donau, kde jeho firma sídli, pritom od Ulmu v Bádensku-Württembersku delí zhruba len trištvrte hodiny jazdy autom.

Firma s 850 zamestnancami sa špecializuje na fasády a podieľala sa na stavbách, ako sú slávna Labská filharmónia v Hamburgu či ústredie spoločnosti Apple v San Franciscu.

Zákazku na sklenený kríž pre kostol Sagrada Familia získala vo verejnej súťaži vypísanej nadáciou, ktorá sa stará o dostavbu budovy navrhnutej architektom Antoniom Gaudím.

Unikátny kríž

Konštrukcia, ktorá bude 17 metrov vysoká a 13 metrov široká a bude vážiť 50 ton, bude podľa Waxa unikátna. Kostra bude z betónu vystuženého oceľou a obloženého keramikou. Plochy budú zo skla tak, aby umožňovali výhľad na katalánsku metropolu.

„Už sme stavali mosty a strechy zo skla a ocele, ale kríž, ktorý bude dutý, bude sa ním dať prechádzať a bude v sebe mať točité schodisko, to samozrejme takto ešte nikto nikdy nepostavil. Pravdepodobne tak rýchlo znova ani nepostaví,“ povedal.

„V súčasnosti vyrábame celkovo šesť dielov u nás v závode v Gundelfingene, z ktorých bude kríž zostavený,“ povedal ďalej Wax. Do Barcelony ich prevezú po jednom. Na začiatku budúceho leta sa bude môcť začať s montážou priamo na veži. To by malo trvať zhruba dva mesiace.

Kompletne má byť Sagrada Familia hotová pred stým výročím Gaudího úmrtia, teda pred 10. júnom 2026. Či sa to pre zdržania spôsobené okrem iného pandémiou covidu-19 stihne, nie je teraz jasné.

Kedy presne kostolná veža v Barcelone prekoná rekord tej ulmskej, Wax odhadnúť nechcel. Podľa obyvateľov juhonemeckého mesta aj po strate rekordu zostane niekoľko dôvodov, prečo ho navštíviť, vrátane múzea venovaného miestnemu rodákovi Albertovi Einsteinovi.

Jedným z lákadiel pre turistov bude ďalej aj samotný gotický chrám s vysokou vežou, ktorého základy boli položené už v roku 1377. Samotná veža bola dokončená v roku 1890, teda osem rokov potom, čo sa v Barcelone začalo so stavbou chrámu Sagrada Familia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet