Odborári sa s ministrom zdravotníctva stále nedohodli. Viac ako 3 300 lekárom pritom koncom tohto mesiaca vypršia výpovede. Nemocnice sa pripravujú na najhoršie. Vláda sa podľa opozičnej SaS chystá vyhlásiť núdzový stav. Podľa odborárov to situáciu nerieši.
V univerzitnej nemocnici Bratislava podalo výpoveď 480 lekárov z 1 620. Pracujú na gynekológii či ortopédii. Najkritickejšia situácia je na novorodeneckom oddelení v Ružinove.
Odísť chcú takmer všetci. Či tam bude mať kto v januári slúžiť, závisí od toho, či sa odborové združenie s ministrom dohodne.
„Ak sa nedohodne, tak my samozrejme budeme musieť pristúpiť k istým opatreniam. Niektoré identické pracoviská, ktoré máme v našich piatich nemocniciach, budeme musieť spájať. Je to napríklad chirurgia, interná klinika a gynekológia, novorodenecké oddelenie,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.
Z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici chce odísť 232 lekárov. Ak odídu, nemocnica obmedzí poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Situácii v slovenských nemocniciach sa v Správach venovala redaktorka Veronika Čokinová:
„Obmedzenie sa dotkne väčšiny oddelení a takmer všetkých chirurgických. Urobíme všetko preto, aby sme boli schopní zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť a starostlivosť o onkologických pacientov,“ informovala v stanovisku hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje.
Odborári budú s ministrom zdravotníctva rokovať v piatok. Kamil Šaško (Hlas-SD) by mal na stredajšom rokovaní predložiť uznesenie, ktorým sa vláda zaviaže, že nebude transformovať nemocnice na akciové spoločnosti.
„Snažím sa hľadať a vyhovieť v maximálnej možnej miere požiadavkám LOZ. Koniec koncov, aj samotní predstavitelia LOZ tvrdia, že nejde o platy, ale každé jedno naše rokovanie sa skončí tým, že dôsledne trvajú na plnení celého memoranda. To znamená, vrátane platov,“ vyhlásil minister zdravotníctva Kamil Šaško.
Núdzový stav situáciu nevyrieši
Podľa opozičnej SaS sa vláda chystá vyhlásiť núdzový stav. Vyše 3 300 lekárov, ktorým koncom decembra uplynú výpovede, by tým v januári prinútila pracovať.
„Kto neuposlúchne, hrozí mu trest odňatia slobody až na dva roky. V prípade, že by došlo k nejakému poškodeniu zdravia alebo nebodaj úmrtiu, až na 5 päť rokov. Ak lekári počítali s tým, že pôjdu na PN alebo si budú čerpať ošetrovanie člena rodiny, tak tento návrh zákona im bráni si PN a OČR vystavovať,“ povedal člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo Tomáš Szalay (SaS).
Núdzový stav by podľa odborárov situáciu nevyriešil. „Nikto nemôže prinútiť človeka, aby pracoval nasilu. Taká zdravotná starostlivosť, kde lekárov donesú policajti do roboty nie je adekvátna. A ja sám ako možný pacient by som nechcel byť operovaný lekárom, ktorého nasilu prinesú policajti do nemocnice,“ uznal predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.
Vláda Ivety Radičovej už v minulosti vyhlásila núdzový stav. V roku 2011 napriek tomu stovky lekárov nenastúpili do služieb, boli náhle práceneschopní. Ich masový odchod na niekoľko dní ochromil celé zdravotníctvo.