Minimálnu sieť ambulancií špecialistov budú určovať nové pravidlá. Doterajšie nastavenie bolo nepresné a neodzrkadľovalo realitu. V parlamente preto prešla novela, ktorá by systém mala napraviť. Odborníci upozorňujú, že hoci je to dobrý začiatok, na riešenie nedostatku ambulancií to stačiť nebude.
Pavel Šilhár je posledný pľúcny lekár v Seneckom okrese. V novom roku plánuje nastúpiť do dôchodku. Keďže sa mu za seba nepodarilo zohnať náhradu, ambulanciu musí zatvoriť.
„Mám tu asi dvetisíc kariet, ale samozrejme všetci obvodní lekári od Ivanky až po Čataj odosielajú pacientov, ktorí majú akékoľvek pľúcne problémy, prieduškové, k nám. Bohužiaľ, budú si musieť hľadať sami pneumológa, ktorý ich príjme,“ uviedol Šlihár.
Zmenám v minimálnej sieti ambulancií špecialistov sa v reportáži v Správach venovala redaktorka Andrea Šeligová:
Zatvorenie špecializovanej ambulancie bez náhrady nie je ojedinelý prípad. Zväz ambulantných poskytovateľov dlhodobo upozorňuje, že ambulancie chýbajú takmer v každej odbornosti. Najhoršie sú na tom detské špecializácie.
„Detský psychiater, detský pneumológ a detský nefrológ, a mohli by sme pokračovať. Keďže sú to veľmi finančne, neatraktívne a naozaj nedofinancované odbory, vieme ten počet špecialistov koľkokrát spočítať na prstoch jednej ruky na celé Slovensko,“ priblížila prezidentka zväzu Jaroslava Orosová.
Dostupnosť ambulancií monitoruje ich minimálna sieť. V praxi však nefunguje, lebo neberie do úvahy demografiu regiónov a nerozlišuje, či sa daná ambulancia v rámci odboru špecializuje na konkrétny typ ochorenia.
„Tým pádom to vlastne tú sieť skresľovalo. Na papieri sme mali tú sieť pokrytú, zatiaľ čo v praxi pacienti videli, že napríklad možno z troch ambulancií v okrese len jedna bola taká, kde sa mohli prísť normálne objednať,“ pokračovala Orosová.
Prešla novela, situáciu má zmeniť
Parlament preto schválil novelu, vďaka ktorej sa minimálna sieť bude môcť prispôsobovať potrebám v regiónoch.
„Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bude vždy každoročne zverejňovať počet chýbajúcich ambulancií v jednotlivých odbornostiach v jednotlivých okresoch alebo krajoch,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.
„Bude to výraznejší tlak na poisťovne, aby naozaj možnože aktívnejšie pristupovali k tomu. Bez korektných a správnych dát to však nejde,“ povedal predseda úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michal Palkovič.
„Uvidíme ako sa bude realizovať v praxi a či si to budeme vedieť dovoliť z hľadiska verejných financií. Lebo, samozrejme, na papieri môžeme dať hocičo, ale potom realita nás môže vrátiť naspäť,“ skonštatoval riaditeľ inštitútu INEKO Dušan Zachar.
Chvíľu potrvá, kým sa zmeny v nastavení optimálnej siete ukážu v praxi. V prvej polovici budúceho roka bude úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zbierať dáta z ambulancií a výsledky za rok 2025 zverejní najneskôr 31. 12. 2025.