V každom ľudskom tele sa nachádza viac ako 37 biliónov buniek. Zistiť to, ako tieto bunky fungujú, bolo doteraz pre vedcov veľkou výzvou. Podľa ich slov sa im ju však podarilo zdolať, píše portál CNN Science.
V roku 2016 bol spustený projekt, v ktorom sa spojilo viac ako 3 600 výskumníkov zo 100 krajín. Ich cieľom bolo zanalyzovať viac ako 100 miliónov buniek od 10-tisíc ľudí a vytvoriť tak „atlas ľudského tela“. V ňom mapujú všetky bunky, ktoré v ľudskom tele možno nájsť.
„Bunky sú základnou jednotkou života a keď niečo zlyhá, zlyháva to najskôr a predovšetkým na úrovni buniek,“ povedala Aviv Regev, spoluzakladateľka a predsedníčka Human Cell Atlas. Nové zistenia rozsiahleho tímu vedcov boli publikované v prestížnom vedeckom časopise Nature. Podľa mnohých sú tieto zistenia „významným skokom v pochopení ľudského tela“.
Vedecké Google Mapy
Vedci v minulosti predpokladali existenciu iba 200 typov buniek. Vďaka moderným technológiám však zistili, že sú ich tisíce. Niektoré bunky sa totiž líšia na molekulárnej úrovni, čo mikroskopy nevedia zachytiť. Pri ich odlišovaní taktiež pomáha aj umelá inteligencia.
Súčasťou výskumu bolo nielen rozlišovanie rôznych buniek v ľudskom tele, ale aj to, ako prostredie ovplyvňuje ich vývoj počas života. Regev prirovnala zastarané údaje o ľudských bunkách k „mape z 15. storočia“, zatiaľ čo nové poznatky sú podľa nej porovnateľné s Google Mapami.
Vďaka výskumu sa podarilo odhaliť napríklad typy buniek, ktoré súvisia s chronickými ochoreniami v orgánoch. Súčasťou mapovania tiež bolo vytvorenie plánu ľudskej kostry, ktorý môže pomôcť odhaliť genetické príčiny ochorení, ako je osteoartritída. Vedci dúfajú, že tieto zistenia im pomôžu pri objasňovaní porúch v tele, od imunitného systému až po tráviacu sústavu.
Pomoc pri pandémiách
To, že výsledky výskumu budú mať vo vedeckom svete využitie, sa ukázalo už počas pandémie Covidu-19. Rôzne údaje vtedy pomohli vedcom zistiť, že nos, oči a ústa sú pre vírus hlavnou vstupnou bránou do ľudského tela. Aj vďaka tomuto zisteniu sa podarilo vytvoriť účinné ochranné opatrenia. Odborníci sa zhodujú, že tieto objavy môžu v budúcnosti priniesť viditeľné zmeny vo vývoji liečebných postupov.
Prvý kompletný návrh atlasu buniek majú publikovať v roku 2026. Oproti projektu ľudského genómu, ktorý bol založený na jednom jedincovi, je atlas buniek globálny a zahŕňa vzorky z celého sveta. Podľa vedcov bude tento atlas revolučným nástrojom na prepojenie génov, chorôb a terapií.
„Objavy Human Cell Atlas ukazujú, aké dôležité je dôkladné pochopenie buniek pre odhalenie príčin ochorení a vývoj nových liečebných možností,“ uzavrela Sarah Teichmann, jedna z vedúcich projektu.