Na hlavný obsah

O koľko si za Vianoce tento rok priplatíme? Zdražovanie pocítime pri kupovaní darčekov aj pri štedrovečernom stole

Na Vianoce by sme sa podľa expertov nemali zadlžovať.

O koľko si za Vianoce tento rok priplatíme? Zdražovanie pocítime pri kupovaní darčekov aj pri štedrovečernom stole
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Cena nákupného košíka počas Vianoc sa oproti minulému roku zvýši o 11 percent, Slováci si tento rok podľa prieskumu chcú dopriať viac darčekov.

Takmer polovica (48 percent) opýtaných v prieskume Focus pre Partners deklarovala, že darčeky nakupujú za vopred našetrené peniaze. Dve percentá Slovákov si však na vianočné prípravy peniaze požičiavajú. Odborníci však varujú pred finančnými pascami.

Koľko nás vyjdú Vianoce v roku 2024 zisťovala v Rádiožurnále v Rádiu Slovensko redaktorka Barbora Tomková:

Prípravy na Vianoce Slovákov tento rok budú stáť v priemere 337 eur. Vianočné pečenie viacerých druhov koláčov bude oproti minulému roku drahšie o štyri percentá.

„Vianočný stromček, vianočné ozdoby baliaci papier, tak tam si Slováci zaplatia 80 eur, čo je viac ako sedem percent oproti minulému roku,“ uviedla odborníčka na osobné financie Ivana Paráková.

„Zároveň je tam sviatočný stôl, tam sme sa pozerali hlavne na klasické veci, čiže kapustnica, zemiakový šalát a pod. Tam si zaplatia 166 eur, o päť percent viac ako v minulom roku,“ pokračovala Paráková.

Vianoce by nemali byť dôvodom na dlhy

Na darčeky tento rok v priemere minieme 259 eur. Sociológ z agentúry Focus Martin Slosiarik dodáva, že záujem je o praktické veci.

„U mužov je najčastejšie oblečenie, kozmetika dovolenka. U žien je to veľmi podobné, akurát ešte šperky. Mladí muži preferujú hotovosť alebo športové potreby. Staršie ženy častejšie ocenia aj nejakého pomocníka do kuchyne a muži vo vyššom veku častejšie v porovnaní inými respondentmi ocenia darček, ktorý súvisí s hobby,“ doplnil Slosiarik.

Finanční odborníci upozorňujú, že Vianoce by nemali byť dôvodom na zadlženie sa. Prezident asociácie slovenských inkasných spoločností Martin Musil varuje pred peer to peer pôžičkami, ktoré neposkytujú úvery ako banky.

„Na jednej strane ľudia ako investori požičiavajú za úrok peniaze tým, ktorí ich potrebujú. V praxi to znamená, že takáto peer to peer pôžička nie je podľa zákona spotrebiteľským úverom. Dlžník tak nemá nárok na informácie pred uzavretím zmluvy a osoby, ktoré poskytujú prostriedky a sprostredkovanie pôžičky, nemusia mať odbornú spôsobilosť,“ vysvetlil Musil.

Pozor na podvody

Kamenné obchody pri nákupe darčekov stále dominujú aj napriek tomu, že popularita online služieb rastie. Na nakupovanie online upozornil finančný analytik Matej Dobiš, konkrétne na podvodné maily a SMS správy.

„Mne samému prišla SMS zo Slovenskej pošty. Tým, že viacej nakupujeme každoročne v internetových obchodoch, máme tri-štyri darčeky na ceste, tak môže sa stať, že v domnienke toho, že to ide konkrétne o tento a tento darček, klikneme na link a staneme sa obeťou podvodu,“ povedal Dobiš.

Matej Dobiš ďalej dodal, že pri nákupe online treba skontrolovať relevantnosť stránky aj obchodné podmienky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika