Na hlavný obsah

Odborári žiadajú stiahnutie novely zákona z dielne SNS o mimovládkach. Zmeny môžu skomplikovať ich činnosť

Môžu porušiť záväzky v rámci medzinárodných dohovorov.

Odborári žiadajú stiahnutie novely zákona z dielne SNS o mimovládkach. Zmeny môžu skomplikovať ich činnosť
Predseda SNS Andrej Danko. Foto: STVR

Tripartita odmieta pozmeňovací návrh SNS k novele zákona o mimovládnych organizáciách. Avizované zmeny môžu nielen skomplikovať ich činnosť, ale aj porušiť záväzky v rámci medzinárodných dohovorov. Odborári chcú, aby návrh zákona stiahli z parlamentu.

Podľa pôvodného návrhu SNS by sa niektoré mimovládne a neziskové organizácie museli v registri označovať ako „organizácie so zahraničnou podporou“. Túto časť už z návrhu zákona vyškrtli. Pribudli však ďalšie.

„Podávam pozmeňujúci návrh. Časť ohľadom označovania so zahraničnou podporou bola stiahnutá, zavádza sa ale nový inštitút výkazu. Zároveň sa zavádza aj pojem lobing,“ uviedol poslanec a spolupredkladateľ zákona Adam Lučanský (SNS).

Zákonu o mimovládnych organizáciách sa v Správach venovala redaktorka Natália Dvoranová:

Priame aj nepriame ovplyvňovanie

Za lobistické by sa označovali tie organizácie, ktoré priamo, ale aj nepriamo ovplyvňujú politikov.

„Priame aj nepriame pôsobenie na verejného funkcionára. Tak viete, keď si poviem ako poslušný občan, že nebudem priamo pôsobiť a stretávať sa s politikmi. To si viem cielene povedať. Ale nepriamo, to neviem,“ povedal podpredseda Rady vlády SR pre mimovládne organizácie Marcel Zajac.

„Vôbec nereflektuje pochopenie toho, čo je lobing a ako sa lobing reguluje v iných krajinách, ak sa reguluje zákonne v rámci niektorých vybraných EÚ krajín,“ vysvetlila prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová.

„Pravidlá lobingu sa musia jednoducho stanoviť na Slovensku. Žiada si to od nás aj Európska komisia. Ale strana Hlas-SD nepodporí pozmeňujúci návrh, pretože sme sa dohodli na tom, že pravidlá lobingu sa majú riešiť v samostatnom zákone,“ priblížil minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

Pôvod finančných príspevkov

Poslanci SNS navrhujú, aby organizácie priznávali, odkiaľ im chodia finančné príspevky. Podľa odborárov na vypisovanie týchto tlačív chýbajú kapacity.

„Samotné preukazovanie prílevu financií pre odborové organizácie zdôrazňujem členských príspevkov je administratívne zaťažujúce, úplne zbytočné,“ dodala Uhlerová.

„Človek musí vedieť, odkiaľ a od koho je táto mimovládna organizácia financovaná. V tomto bode tento zákon podporujeme,“ povedal minister Tomáš.

Ak by občianske združenie či mimovládna organizácia niektoré z kritérií nedodržali, boli by potrestané pokutou. Neskôr by im hrozilo aj úplné zrušenie. O návrhu by mali poslanci rozhodnúť ešte na decembrovej schôdzi parlamentu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko