Predstavitelia opozičného hnutia PS upozorňujú na vážnu situáciu v zdravotníctve spojenú s výpoveďami lekárov. Kritizujú premiéra Roberta Fica (Smer-SD) za nečinnosť.
Odmietajú jeho argument, že sa nechce dostať do rozhovorov so zdravotníkmi, keďže je v konflikte záujmov, pretože mu zachránili život. Uviedli to na utorkovej (17. 12.) tlačovej konferencii.
„Predseda vlády má slúžiť každý deň ľuďom na Slovensku a v tejto chvíli pacientom, ktorí žijú v neistote z toho, či dostanú zdravotnú starostlivosť. A keď premiér Fico 14 rokov svojej vlády alebo svojich vlád zanedbával zdravotníctvo, tak aspoň v tomto krízovom momente mohol zabrať,“ poznamenal poslanec Národnej rady (NR) SR a líder hnutia Michal Šimečka.
„Ako som povedal, považujem za nehorázne, ak v tomto momente necháva celé ťažké vyjednávania na ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi (Hlas-SD), ktorý, povedzme si pravdu, je neskúsený a je tam slabé dva mesiace,“ pokračoval líder progresívcov.
Skritizoval argument premiéra, pre ktorý sa nechce zapájať do rokovaní. Poukázal na to, že lekári zachraňujú životy denne tisíckam ľudí. Apeloval, aby sa v prípade, že Fico nemá záujem riešiť problémy ľudí, otvorila otázka predčasných parlamentných volieb.
Politickým reakciám na situáciu v zdravotníctve sa v reportáži v relácii Správy venoval redaktor Silvester Roštár:
Spolu s poslancom Oskarom Dvořákom (PS) upozornili na to, že situácia v zdravotníctve môže ešte eskalovať. Dvořák hovoril o podávaní výpovedí z nadčasových služieb.
„Viaceré nemocnice, veľké nemocnice na Slovensku, tak nevedia zabezpečiť už teraz regulárne fungovanie počas sviatkov alebo počas noci,“ podotkol. Obáva sa, že čím dlhšie sa neuzavrie dohoda, tým budú výpovede z nadčasových služieb pribúdať.
Premiér v utorok deklaroval, že riešenie situácie v zdravotníctve v súvislosti s výpoveďami lekárov je na ministrovi zdravotníctva. Zdôraznil, že on sám je v téme zdravotníkov v „hlbokom“ konflikte záujmov, pretože mu zachránili život. Minister má Ficovu plnú podporu.
Dekriminalizácia lekárov
KDH je pripravené podporiť zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu aj počas vianočných sviatkov, aby sa podarilo vyriešiť situáciu v zdravotníctve. Na tlačovom brífingu pred popradskou nemocnicou to v utorok oznámil predseda hnutia Milan Majerský spolu s poslancom a členom zdravotníckeho výboru Františkom Majerským (KDH).
Obaja deklarovali, že strana je zároveň pripravená podporiť takú legislatívu, ktorá dekriminalizuje lekárov a zabezpečí zdravotnú starostlivosť pacientom aj po novom roku.
„Sme symbolicky pred popradskou nemocnicou, v ktorej taktiež polovica lekárov dala výpovede. Sme zásadne proti tomu, aby pacienti ostali bez lekára. To, že ministerstvo kriminalizuje lekárov cez zákon, ktorý ‚narýchlo upečený‘ schválili v národnej rade ešte v tomto roku, je nehorázne,“ skonštatoval Milan Majerský.
Podotkol, že za zlú situáciu v zdravotníctve môžu aj predchodcovia Kamila Šaška (Hlas-SD), pretože podľa neho dlhé roky predtým nepripravili nič, čo by systematicky riešilo problémy.
Najhoršia situácia v ére samostatnosti
František Majerský upozornil, že situácia je najhoršia od vzniku samostatnej SR. „Ešte nikdy v histórii nedalo výpoveď 3 300 lekárov. Keby len jednu hodinu po novom roku dali výpoveď, bola by ohrozená zdravotná starostlivosť a mohol by zomrieť pacient,“ skonštatoval František Majerský.
„Je to kľúčové, aj včera (pondelok 16. 12.) to povedalo Lekárske odborové združenie (LOZ), aby boli prijaté niektoré legislatívne úpravy. Sme za to, aby sa mimoriadna schôdza zvolala, aby tam boli prerokované body, aby sa vláda dohodla s lekármi a do konca roka stiahli svoje výpovede,“ pokračoval F. Majerský.
Vyzval obe strany, aby našli konštruktívny dialóg. Zdôraznil, že ak lekári v koncových nemocniciach, ako v Košiciach, Banskej Bystrici, Prešove či Bratislave, dajú výpovede z nadčasov, bude zdravotná starostlivosť ohrozená už teraz.
Podotkol, že lekári sú už unavení zo situácie v slovenskom zdravotníctve a chcú docieliť najmä systémové zmeny.
LOZ podľa neho v blízkej budúcnosti odprezentuje svoje návrhy, je však dôležité ešte v tomto roku zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu. Verí, že ich v tom podporia aj ostatné opozičné strany. Zároveň podotkol, že situácia je vážna a zasiahnuť by mal aj premiér Robert Fico (Smer-SD).
Toho kresťanskí demokrati skritizovali za nečinnosť. Odmietli jeho argument, že sa nechce dostať do rozhovorov so zdravotníkmi, keďže je v konflikte záujmov, pretože mu zachránili život. Nemôže sa na to podľa nich vyhovárať.
„Ak premiér verejne hovorí, že sa tejto téme nevie venovať a nie je ochotný podať demisiu (čo by bolo vzhľadom na okolnosti správne riešenie), tak očakávame, že si túto tému naplno osvojí prezident SR Peter Pellegrini a čo najskôr zvolá okrúhly stôl,“ dodali.