Opozičné strany volajú po predčasnom konci vlády a čo najskoršom termíne parlamentných volieb v roku 2025. Rušiť chcú viaceré opatrenia vlády z konsolidačného balíka, ktoré podľa nich škodia ekonomike. Podľa odborníka by opozícii okrem organizovania protestov pomohlo spájanie síl.
Progresívne Slovensko bude v roku 2025 predkladať návrhy zákonov, ktoré by podľa predsedu hnutia Michala Šimečku zdvihli životnú úroveň a naštartovali slovenskú ekonomiku. PS chce podporovať výskum a inovácie v podnikateľskom sektore.
„A potom, to sa týka aktuálnej otázky energopomoci, ktorá je opäť plošná. A tam sa budeme snažiť presadiť príspevky na bývanie, čo je najlepšia možná adresná pomoc,“ uviedol Šimečka.
Plánom opozície na rok 2025 sa v Správach venoval redaktor Jakub Horáček:
Hnutie Slovensko chce v roku 2025 predložiť návrhy zákonov, ktoré by podľa jeho predsedu Igora Matoviča navrátili sociálne istoty pre rodiny s deťmi. Hnutie navrhne aj zrušenie zvýšených paušálnych náhrad pre ministrov.
„Vláda si sama zvýšila o 100 percent platy a ľuďom hovoria, že majú šetriť. Jednoducho toto nie je fér. Budeme opätovne predkladať návrh, aby sa vrátilo späť rodinám 200 eur na dieťa. Budeme predkladať návrh, aby sa dôchodcom vrátil rodičovský dôchodok, lebo to bolo spravodlivé,“ hovorí Matovič.
Slovensko potrebuje ekonomicky rásť a štát musí prísť s opatreniami, ktoré pomôžu podnikateľom. Vyplýva to z priorít strany SaS na budúci rok. Strana navrhne zrušenie transakčnej dane pre právnické osoby a bude chcieť presadiť balíček pre podnikateľov.
„Naozaj to nebudú veci, ktoré tu ešte neboli, pretože si myslím, že sme odprezentovali cez kilečká množstvo opatrení. Čo sa týka priamych, nepriamych daní, tak máme názor, že keď sa zvyšujú jedny dane, mali by sa znižovať druhé dane,“ povedal predseda SaS Branislav Gröhling.
Politológ odporúča spájanie opozície
Kresťanskí demokrati plánujú prísť s návrhom rovnej dane. Podľa predsedu KDH Milana Majerského sa toto opatrenie osvedčilo počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu, keď Slovensko považovali za tigra európskej ekonomiky.
„Dnes sme možno takou lenivou perzskou mačkou a práve rovná daň, investičný plán na to, aby prichádzali pravidelne investície do jednotlivých regiónov, lebo sme svedkami veľkého prepúšťania,“ tvrdí Majerský.
Politický komentátor odporúča opozícii, aby svoje aktivity z protivládnych protestov presmerovala do rokovaní o spájaní politických strán. Podľa Miroslava Řádka sa postoje opozičných zoskupení stále medzi sebou líšia najmä v kultúrno-etických otázkach.
„Bolo by dobré, keby opozičné politické strany možno urobili spoločnú programovú platformu a ako keby si predrokovávali rôzne situácie, rôzne témy a oblasti, aby poprípade po úspešných voľbách nestrácali zbytočný čas,“ dodal Řádek.