Na hlavný obsah

Pán Jozef riešil výpadok príjmu pôžičkou v nebankovke, zaplietol sa tak do väčších dlhov. Ako to riešiť?

Pomôcť s dlhmi môže aj dlhová poradňa.

Pán Jozef riešil výpadok príjmu pôžičkou v nebankovke, zaplietol sa tak do väčších dlhov. Ako to riešiť?
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Tí, ktorí by si mali nákupy rozmyslieť, sú práve skupiny ľudí s nižšími príjmami. Pán Jozef zo Zlatých Moraviec sa dostal do problémov potom, ako si zobral pôžičku. Zadlžil sa v nebankovom subjekte, keď riešil situáciu výpadku svojich výplat po krachu firmy, v ktorej robil.

Celkový dlh dosahoval výšku takmer 11-tisíc eur. Tento dlh chcel splatiť, ale jeho výška medzičasom rapídne narastá. Z inkasnej spoločnosti mu neustále telefonovali, dokonca v skorých ranných i neskorých večerných hodinách.

Navrhovali mu splatiť dlh v splátkach, ktoré prevyšujú jeho súčasný príjem, ktorý má v novej firme, kde ešte len začal pracovať v skúšobnej dobe.

„V prvom rade by sme pánovi Jozefovi odporučili, aby komunikoval s inkasnou spoločnosťou, aby im vysvetlil situáciu, v ktorej sa momentálne nachádza. Aby si dokázal nastaviť inkasnou spoločnosťou počas trojmesačnej skúšobnej doby zníženie splátok, ktoré je dlžný,“ radí manažérka Bezplatnej dlhovej poradne Andrea Beňová.

Ako sa môže pán Jozef vyrovnať so stále narastajúcim dlhom, sme zisťovali vo vysielaní relácie Peniaze:

Čo potrebujete do dlhovej poradne

„Pánovi Jozefovi by sme odporučili pred príchodom do Bezplatnej dlhovej poradne, aby si priniesol zmluvy od nebankových subjektov, ďalej doklady a výzvy od inkasnej spoločnosti,“ dodáva.

Do dlhovej poradne treba doniesť aj návrh splátok od spoločnosti, ktorej dlžíme. Beňová odporúča pánovi Jozefovi priniesť si aj výplatné pásky a výpisy z bankových účtov za posledné tri mesiace.

„Pánovi Jozefovi by sme navrhli hneď tri možnosti. Prvá by bola nastaviť výšku splátok, to znamená, že naši poradcovia, či už právnici alebo ekonómovia mu spravia ekonomickú analýzu, na základe ktorej vedia povedať, aká výška splátky bude možná,“ uvádza Beňová.

Pomohli by mu tiež nastaviť komunikáciu s veriteľmi. Dlžná suma 11-tisíc eur pre nich nie je neriešiteľný problém.

Dlhové poradne poskytujú komplexný servis a netreba sa báť na ne obrátiť, aby sme sa nedostávali ešte do väčšej špirály dlhov. Sú zadarmo vo všetkých väčších mestách po Slovensku. Okrem právnikov a finančných poradcov sú k dispozícii aj psychológovia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika