Po schválení zákona, ktorý reaguje na hromadné výpovede lekárov, poslanci ukončili poslednú tohtoročnú schôdzu parlamentu. Viaceré body odsunuli na budúci rok.
Predstavitelia koalície priznali, že tak urobili preto, lebo sa na niektorých zákonoch nezhodujú. Posledné týždne fungovala koalícia iba s tesnou väčšinou.
Parlament doteraz neschválil dva vládne návrhy – zákon o športe a ani Fond na podporu športu. Zákony blokoval koaličný poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD).
„My sme teraz ustúpili, SNS preložila zákony na február. Veľmi ma mrzí, že 60 miliónov eur nepôjde do Fondu na podporu športu, ale to už nech vysvetľuje Migaľ starostom a primátorom,“ uviedol predseda SNS Andrej Danko.
„Rokoval som s pánom ministrom športu Dušanom Keketim. Myslím si, že sme sa na mnohých veciach zhodli. Pokiaľ to neakceptuje pán Danko, tak sa asi nepohneme ďalej z miesta,“ vysvetlil poslanec Migaľ.
„Oni sa už nevedia dohodnúť absolútne na ničom. Veď aj kvôli tomu odsunuli ten bod, ktorý sa týkal protestov 17. novembra. Tento bod mal len očierniť opozíciu a opozičné protesty,“ skonštatoval predseda SaS Branislav Gröhling.
Situácii v parlamente sa v Správach venovala redakcia Slovenskej televízie a redaktor Jakub Horáček:
„Aby sme zbytočne predišli problémom v rámci hlasovaní, tak sme sa dohodli aj s kolegami z koalície, že tento návrh uznesenia odložíme až na februárovú schôdzu,“ vysvetlil predseda poslaneckého klubu Hlasu-SD Róbert Puci.
Problém tesnej väčšiny
Problém koalície s tesnou väčšinou sa ukázal aj pri návrhu ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), ktorý dáva lekárom povinnosť nastúpiť do práce pod hrozbou trestného stíhania.
Viackrát totiž neprešiel prvým čítaním. Neprezentovala sa opäť skupina poslancov okolo Samuela Migaľa. Situácia s výpoveďami lekárov sa podľa nich dala riešiť bez trestných sadzieb. Poslanci Hlasu ich navrhli zo zákona vyňať a trest pre lekárov zmierniť.
Poslanec Radomír Šalitroš (Hlas-SD) pozmeňovací návrh stiahol na zdravotníckom výbore. Zákon ministra zdravotníctva nakoniec prešiel. Za bolo 74 poslancov vrátane Jána Ferenčáka (Hlas-SD), ktorý zákon najskôr nepodporoval.
Výzva národniarov Hlasu
Národniari však vyzývajú stranu Hlas, aby si v poslaneckom klube spravila poriadok. „Aj som požiadal pána Matúša Šutaja Eštoka, aby koordinoval poslanecký klub Hlasu. Aby prišiel do parlamentu a týchto štyroch poslancov, ktorí potápajú svojho vlastného ministra, riešil,“ povedal Danko.
„Komunikujem aj s pánom Dankom aj s pánom Ficom. Je dôležité, aby sme v parlamente boli schopní schvaľovať zákony,“ reagoval predseda Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
„Nie je to len nejaká skupina poslancov Hlasu. Veď tá vládna koalícia stratila poslanca Rudolfa Huliaka a ďalších dvoch poslancov. Všetky dôležité veci sa odsúvajú, lebo nie je väčšina,“ povedal líder opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
„Dajte nám čas teraz cez vianočné sviatky. Do januára či februára to určite vyriešime,“ skonštatoval poslanec Puci. Poslanci sa na riadnom rokovaní parlamentu najbližšie stretnú vo februári.