Počas zimných mesiacov sú najrozšírenejšie vírusové infekcie a chrípke podobné ochorenia. Na chrípku pritom ročne zomrie v našej krajine asi 800 ľudí, priblížil pneumológ Daniel Paulovič v relácii Aktuálne :24.
Uviedol, že medzi ohrozenými sú najmä starí ľudia s oslabenou imunitou alebo inými zdravotnými komplikáciami.
„Pri týchto skupinách treba dávať pozor a jednoznačne by som im odporučil sa proti chrípke očkovať. Rovnako by som zvážil aj očkovanie proti covidu, musí to však byť dobrovoľné,“ dodal.
Podľa Pauloviča sa covid a chrípka už v prvých dňoch nedajú rozlíšiť podľa príznakov. „Covid počas tých štyroch rokov zoslabol. Niektorí ľudia už majú prirodzenú imunitu, iní sú zaočkovaní. Tie príznaky sú už v prvých dňoch rovnaké ako pri chrípke – nádcha, kašeľ, hlieny,“ objasnil.
Pripomenul však, že vďaka moderným metódam si pacienti vedia kúpiť testy na covid aj v lekárňach.
Čo s antibiotikami?
„Pri antibiotikách je okrem iného dôležité urobiť si aj CRP test. Ak je totiž CRP v norme, antibiotiká potrebné nie sú,“ objasnil. Paulovič vysvetlil, že rodičia by nemali lekára žiadať o antibiotiká pre svoje deti v prvý deň choroby. Treba počkať aspoň tri dni.
„Teplota 37,5 nie je smrteľná. Vtedy treba skôr oddychovať a nechodiť medzi ľudí, aby sa nákaza nešírila ďalej, či už je to chrípka alebo covid. Takýto pacient môže najmä v prvý deň v čakárni u lekára nakaziť iných pacientov. Odporúčam nosiť rúško, chránime tým seba aj svoje okolie. Ak sa stav nezlepšuje a aj po štyroch dňoch má pacient teplotu, až vtedy by som oslovil lekára,“ ozrejmil.
Pneumológ pripomenul, že dráždivý kašeľ môže po chrípke či covide pretrvávať aj niekoľko týždňov. „Ak kašlete viac ako tri týždne, odporučil by som vám navštíviť odborníka. Iba vďaka špeciálnym vyšetreniam totiž lekári vedia, akým kašľom trpíte a ako ďalej postupovať. Ak kašlete menej ako týždeň, na to sú v lekárňach voľne dostupné lieky.“