Prípravy mestských rozpočtov idú do finále. Viaceré samosprávy, aj pre zlú finančnú situáciu, plánujú zvyšovať dane či poplatky. Čo presne porastie, sme zisťovali vo všetkých krajských mestách.
Mestá a obce sa pri príprave rozpočtov musia vysporiadať s trojpercentným dvíhaním dane, infláciou či rastúcimi nákladmi na spracovanie odpadu.
„Buď sa zvyšujú dane a poplatky, ale nie do takej úrovne, aby vyrovnali tie straty, alebo potom sa to kombinuje, že sa mierne zvyšujú dane a poplatky, ale sa aj prepúšťajú ľudia a obmedzuje sa činnosť,“ vysvetlil predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik.
Mestským rozpočtom sa v relácii Správy venoval redaktor Alexander Ernest:
Do všetkých ôsmich krajských miest sme zaslali dve rovnaké otázky. A to – či v rámci prípravy nových rozpočtov plánujú zvyšovať miestne dane a rovnako, či porastú aj poplatky?
V Bratislave sa nič meniť neplánuje. V Trnave chcú navýšiť poplatok za odpad. Rovnaký poplatok chcú dvíhať aj v Nitra. V prípade Trenčína navrhujú zvýšiť všetky dane – okrem tej z ubytovania.
Navýšiť chcú aj poplatok za odpad, podobne ako v Žiline. Tá chce okrem neho dvíhať daň z ubytovania. V prípade Banskej Bystrice porastie poplatok za rozvoj. Aj Košice plánujú zvyšovať poplatok za odpad a daň z verejného priestranstva, taktiež daň z ubytovania. No a v Prešove chcú zvýšiť všetko – okrem dane za psa a poplatku za rozvoj.
Škrty v rozpočtoch
Dane či poplatky sú však len jeden ukazovateľ. Aj mestá, ktoré ich zásadne nemenia, museli v rozpočtoch škrtať.
„Dá sa povedať, že naprieč všetkými oblasťami sme mierne šetrili a každý jeden odbor, oddelenie alebo organizácia dostane o niečo menej, alebo respektíve nedostane navýšenie, ktoré by bolo potrebné,“ priblížil viceprimátor mesta Banská Bystrica Martin Majling.
„Prepočítavame a podrobne analyzujeme tieto dopady. Čo sa týka bežných výdavkov, tam sa usilujeme zostať alebo zachovať tú maximálnu hranicu z predchádzajúcich rokov,“ priblížil hovorca hlavného mesta SR Bratislavy Peter Bubla.
„Na druhú stranu, na výdavkovej strane samosprávy čelia aj takým problémom, ako je rast výdavkov na sociálne služby, čím ďalej väčšiu časť koláča ukrajujú. Udržanie vyrovnaného hospodárenia nebude jednoduché ani budúci rok,“ upozornil analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.
O tom, do akej výšky poplatky či dane porastú, budú v najbližších dňoch rozhodovať mestské zastupiteľstvá jednotlivých miest.