Poslanci v parlamente diskutovali o správach slovenských tajných služieb za minulý rok. Tie sa týkali aj aktuálnych hrozieb, ktorým krajina čelí, vrátane kybernetických. Správy o činnosti Vojenského spravodajstva a Slovenskej informačnej služby prebrali poslanci vo vyhradenom režime, teda na neverejnom rokovaní.
O činnosti tajných služieb môžu poslanci podľa zákona verejne hovoriť iba okrajovo, keďže ide o tajné informácie. V pléne bez novinárov a verejnosti riešili najmä hrozby, ktoré na Slovensku pretrvávajú. Mnohé podľa slov poslancov budú musieť sledovať dôkladnejšie.
“Mám možno trošku rezervovanejší postoj k tomu, do akej hĺbky by mali byť poslanci oboznamovaní s tými informáciami. Tajné služby sú tajné preto, aby svoju činnosť vykonávali tajne. Áno, musí byť aj parlamentná kontrola, ale v miere, ktorú predpisuje zákon,“ uviedol poslanec NR SR Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
“Niektoré ohrozenia sa stupňujú. Veľmi rezonovala aj otázka bezpečnosti z pohľadu kyberútokov, ktoré vnímame všetci,“ vyhlásil poslanec NR SR Ján Ferenčák (Hlas-SD).
“Ťažko je uveriť, že Slovenská informačná služba dnes háji záujmy Slovenskej republiky. SIS by skôr nemala byť videná a potom sa obhajuje na tlačových besedách, kde sa skôr zúčastňuje na tom, že šíri paniku a neupokojuje spoločnosť, že situáciu vieme zvládnuť,“ vyjadrila sa poslankyňa NR SR Mária Kolíková (SaS).
Rokovaniu parlamentu o slovenských tajných službách sa v Správach venovala redaktorka STVR Karolína Janičíková:
“Mám veľmi, veľmi pozitívne pocity z toho, akým spôsobom fungujú naše tajné služby a vo vzťahu k tej správe, tá je za rok 2023, kedy my sme pri vláde neboli,“ povedal poslanec NR SR Richard Glück (Smer-SD).
Kontrola odpočúvania
Poslanci diskutovali aj o vytváraní komisie na kontrolu odpočúvania. Tá má posudzovať, či bolo odpočúvanie políciou alebo tajnými službami oprávnené.
“Chceme, aby sa rozbehla Komisia pre kontrolu odposluchov. Je dôležité, aby sme tie právomoci, ktoré majú štátne orgány a zasahujú do jednotlivých práv a slobôd občanov, mali pod širokou kontrolou ako koalícia, tak aj opozícia,“ uviedol minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD).
Komisii doposiaľ chýbajú dvaja členovia. Miesta sú vyhradené pre odborníkov z teórie a praxe, pričom podľa opozičnej strany SaS je ťažké naplniť tieto požiadavky. Poslanec Juraj Krúpa preto plánuje v parlamente predložiť novelu zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov, ktorá by problém riešila.
“Môj návrh je zmeniť zostavenie komisie a vytvoriť čisto komisiu zo zástupcov opozície a koalície rovnomerne štyri na štyri. V prvom rade tu chýba vôľa koalície vytvoriť vôbec takú komisiu,“ povedal poslanec NR SR Juraj Krúpa (SaS).
“Komunikuje sa to, takže treba počkať na výsledok komunikácie,“ reagoval Ferenčák.
Poslanci budú na budúci týždeň schvaľovať uznesenie, či správy o tajných službách berú na vedomie. Časť informácií z dokumentov bude do niekoľkých dní dostupná aj pre verejnosť.