Na hlavný obsah

Pre chybu v novele zákona sa lekári budú musieť od januára vrátiť k papierovým receptom

Poslanci chceli niektoré procesy uľahčiť, nastal však opak.

Pre chybu v novele zákona sa lekári budú musieť od januára vrátiť k papierovým receptom
Papierový lekársky predpis. Foto: STVR

Niektoré lieky nebudú môcť lekári od januára predpísať elektronicky. Môže za to chyba v novele zákona. Poslanci ju schválili v decembri. Podpísal ju aj prezident.

Ambulantní lekári sa tak budú musieť vrátiť aj k papierovým receptom. Varujú tiež pred plnšími čakárňami.

Politici chceli niektoré procesy v zdravotníctve zrýchliť a uľahčiť. Nastal však opak. Do zákona o elektronickom zdravotníctve zaviedli formulku, ktorá zablokovala elektronický predpis niektorých liekov. Ide napríklad o medikamenty na úzkosť, astmu, vysoký krvný tlak či antikoncepčné tabletky.

Týka sa to liekov, ktoré nepreplácajú zdravotné poisťovne a pacient si ich hradí sám. Výdaj lieku sa však viaže na recept od lekára.

„Znamenalo by to viac práce u nás v ambulancii. Viac klopania na dvere. Nehovoriac o tom, že tu máme chrípkovú sezónu. Takisto sezónu vírusových ochorení. Tí pacienti, keď sa budú miešať v čakárni, tí zdraví, ktorí si prišli len pre recept s tými, čo sú chorí, tak nám chrípková epidémia porastie,“ vysvetlila všeobecná lekárka pre dospelých Jana Bendová.

Lekári odhadujú, že za rok budú musieť vypísať 11 miliónov papierových receptov, čo je každý piaty. Doteraz im pacient zavolal alebo poslal mail s požiadavkou a v lekárni si mohol liek vybrať cez eRecept.

„Nastane tu chaos od prvého januára. Papierové recepty pomaly z ambulancií zmizli. Áno, pacient má na nich nárok. Napríklad, keď si chce liek vybrať v zahraničí, ale nie je to typický štandard. My pevne veríme, že sa podarí tú situáciu vyriešiť,“ uviedla prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov v SR Mária Lévyová.

Návratu k papierovým predpisom sa v Správach venoval redaktor Silvester Roštár:

Ministerstvo sa snaží nájsť riešenie

Ministerstvo zdravotníctva o probléme vie a snaží sa ho vyriešiť. Pred niekoľkými dňami z ministerstva informovali, že pracujú na dohode.

„Ministerstvo zdravotníctva aktívne komunikuje o vzniknutej situácii s prislúchajúcimi inštitúciami, ako sú Národné centrum zdravotníckych informácií, poisťovne, asociácia poisťovní. Snaží sa nájsť najschodnejšie riešenie pre všetky strany. Snaha je nájsť riešenie, aby nebolo treba vydávať papierové recepty,“ priblížilo ministerstvo.

Štát ročne na elektronických receptoch v porovnaní s tými papierovými ušetrí takmer päť miliónov eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko