Na hlavný obsah

R. Fico na historicky prvej návšteve v Brazílii: Krajina je pre Slovensko príkladom v mnohých smeroch

Došlo k podpisu viacerých bilaterálnych dohôd a memoránd.

R. Fico na historicky prvej návšteve v Brazílii: Krajina je pre Slovensko príkladom v mnohých smeroch
Robert Fico v Brazílii. Foto: STVR

Návšteva slovenskej vládnej delegácie v Brazílii je historická a prináša prvé konkrétne výsledky. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po utorkovom (10. 12.) rokovaní s viceprezidentom Brazílie Geraldom Alckminom v hlavnom meste najväčšej juhoamerickej krajiny.

Pri tejto príležitosti došlo k podpisu viacerých bilaterálnych dohôd a memoránd medzi členmi slovenskej a brazílskej vlády.

„Veľmi ma teší, že máme predstavu, kde posilniť vzájomnú ekonomickú spoluprácu na bilaterálnej báze,“ zdôraznil Fico. Pôvodne ho mal prijať brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Ten je však po utorňajšej operácii na zastavenie krvácania do mozgu v nemocnici.

Lulove pracovné povinnosti po hospitalizácii prevzal viceprezident krajiny. Slovenský premiér v tejto súvislosti zaželal brazílskemu prezidentovi skoré uzdravenie. Dodal, že by ho rád privítal na oficiálnej návšteve Slovenska.

Nový formát spolupráce

Fico pripomenul, že od vzniku samostatnej SR nebol v Brazílii žiaden slovenský premiér. Pre Slovensko ako členskú krajinu Európskej únie je podľa neho dôležité, že sa hľadá nový formát spolupráce medzi EÚ, Brazíliou a združeniami krajín, ktoré pôsobia v tomto regióne.

Vyzdvihol nedávne dokončenie rokovaní o dlho odkladanej dohode o vytvorení zóny voľného obchodu medzi EÚ a združením Mercosur. Patria do neho Brazília, Argentína, Paraguaj či Uruguaj.

„Závery z Montevidea sú pre nás vítané, podporujeme ich a budeme presviedčať každého v rámci Európskej únie, že táto dohoda je to najlepšie, čo sa mohlo stať pre celú EÚ a určite aj pre krajiny tohto regiónu,“ zdôraznil premiér.

Pripomenul, že slovenská vláda sa snaží robiť politiku na všetky štyri svetové strany, pri plnom rešpekte členstva v EÚ a NATO. „Ste pre nás príkladom krajiny, ktorá formuje nezávislé postoje. Postoje, ktoré vychádzajú z rešpektu k medzinárodnému právu a ktoré vychádzajú zo zásady nezasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín,“ zhodnotil Fico.

Udalosti priamo z Brazílie pre Správy priniesol redaktor Radoslav Šebo:

Mierový plán pre vojnu na Ukrajine

Slovensko sa podľa neho hlási k skupine Priateľov mieru pri OSN a oceňuje tiež mierový plán pre vojnu na Ukrajine, ktorý pripravila Brazília spoločne s Čínou.

„Ponúkame všetky naše skromné možnosti, ktoré na Slovensku máme, aby sme tento plán mohli podporovať rôznymi formami. Vyslovujem presvedčenie, že Brazília spoločne s Čínou, ale aj ďalšími veľkými krajinami zohrá mimoriadne dôležitú úlohu a dôjde k zastaveniu vojenských operácií na území Ukrajiny,“ konštatoval.

Brazília môže podľa Fica zohrať dôležitú úlohu aj pri reforme OSN. Slovensko má s juhoamerickou krajinou rovnaký názor, že by malo dôjsť k rozšíreniu Bezpečnostnej rady OSN o stálych aj nestálych členov.

„Aj preto sa uchádzame o členstvo nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN v rokoch 2028 a 2029. My sme podporili vašu kandidatúru, s veľkou vďakou prijmeme podporu, ktorá by mohla prísť z vašej strany,“ doplnil.

Prvá návšteva slovenského premiéra

Brazílsky viceprezident ocenil historicky prvú návštevu predsedu vlády SR. „Vaša zahraničná politika, ktorú presadzujete na všetky štyri svetové strany, je veľmi podobná našej zahraničnej politike. Rozdelenie sveta do dvoch antagonistických blokov je veľmi nebezpečná pasca, ktorej sa musíme vyhnúť. Práve preto chcem zdôrazniť význam spolupráce, táto spolupráca môže byť liekom na nestabilitu a na fragmentáciu svetového poriadku,“ vyhlásil Alckmin.

Závery rozhovorov medzi EÚ a Mercosurom, ktoré mali podporu Slovenska, predstavujú podľa neho viac ako len ekonomickú obchodnú dohodu.

„Zároveň to symbolizuje to, že dva významné regióny vo svete sa spájajú a chcú spolupracovať. Posilňuje to záväzok oboch partnerov smerom k multilaterálnemu prístupu k obchodu, ako aj ochrane životného prostredia,“ doplnil.

Ocenil tiež podporu Slovenska pre mierový plán Brazílie a Číny na vyriešenie konfliktu na Ukrajine a záujem SR byť súčasťou Priateľov mieru v OSN. „Dôležité je, že partnerstvo medzi Brazíliou a SR sa prehlbuje. Dohody, ktoré sme práve podpísali, prinesú nové príležitosti na rozvoj,“ doplnil Alckmin.

Súčasťou slovenskej delegácie sú aj minister obrany SR Robert Kaliňák, ministerka hospodárstva Denisa Saková a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár.

So svojimi brazílskymi partnermi v utorok podpísali napríklad medzivládnu dohodu o obrannej spolupráci, o výmene utajovaných skutočností, protokol k zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia či memorandum o porozumení v oblasti policajnej spolupráce.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko