Ruský prezident Vladimir Putin sa v sobotu (28. 12.) svojmu azerbajdžanskému náprotivku Ilhamovi Alijevovi ospravedlnil za „tragický incident“ azerbajdžanského lietadla, ktorý sa v stredu (25. 12.) odohral v ruskom vzdušnom priestore.
Kremeľ v správe o telefonáte oboch prezidentov uviedol, že lietadlo sa podľa plánu pokúšalo pristáť v Groznom v momente, keď ruská protivzdušná obrana v oblasti odrážala útok ukrajinských dronov.
Azerbajdžanské anonymné zdroje už skôr tvrdili, že lietadlo zostrelila ruská armáda. Správa zverejnená Kremľom sa o tom nezmieňuje a uvádza, že okolnosti incidentu sa vyšetrujú.
Lietadlo Azerbaijan Airlines (AZAL), ktoré smerovalo z Baku do juhoruského Čečenska, sa nakoniec zrútilo v Kazachstane neďaleko mesta Aktau. O život prišlo 38 ľudí, ďalších 29 osôb pád stroja s rôznymi zraneniami prežilo. Na rýchle a nezávislé vyšetrenie incidentu okrem iného vyzvali Európska únia a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Vladimir Putin sa ospravedlnil za to, že k tragickému incidentu došlo v ruskom vzdušnom priestore. A znovu vyjadril hlbokú a úprimnú sústrasť rodinám obetí, zraneným zaželal skoré uzdravenie,“ uviedol Kremeľ.
V rozhovore podľa kremeľského vyhlásenia odznelo, že lietadlo sa podľa letového plánu opakovane pokúšalo pristáť na letisku v Groznom. V tom čase však boli mestá Groznyj, Mozdok a Vladikavkaz napadnuté ukrajinským bojovými dronmi a ruská protivzdušná obrana tieto útoky odrážala. Hovor sa podľa Kremľa uskutočnil na Putinovu žiadosť.
Vonkajší zásah
Alijev oznámil Putinovi, že lietadlo bolo v ruskom vzdušnom priestore „vystavené vonkajšiemu fyzickému a technickému zásahu“, čo spôsobilo úplnú stratu kontroly pilotov nad strojom. Poznamenal, že lietadlo malo v trupe niekoľko dier a cestujúci utrpeli zranenia „v dôsledku vniknutia cudzích častí do kabíny počas letu“.
Podľa záznamu telefonického rozhovoru poskytnutého tlačovou kanceláriou azerbajdžanského prezidenta však Alijev neobvinil z incidentu ruskú protivzdušnú obranu.
S Alijevom hovoril tiež ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý na sieti X napísal, že do Baku volal, aby vyjadril sústrasť. Ukrajinský prezident pritom požaduje, aby Rusko poskytlo „jasné vysvetlenie“ udalosti.
Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová vyzvala na rýchle a nezávislé medzinárodné vyšetrovanie. Na sieti X poznamenala, že správy o tom, že zrútenie lietadla mohla spôsobiť ruská streľba, silno pripomínajú katastrofu lietadla malajských aerolínií, ktoré bolo v roku 2014 nad Donbasom zostrelené ruskou raketou.
Incident prešetrujú
Rusko začalo vyšetrovanie incidentu pre porušenie pravidiel bezpečnosti leteckej dopravy. Teraz vypočúvajú civilných aj vojenských špecialistov.
Špecializované služby Ruska, Azerbajdžanu a Kazachstanu tiež úzko spolupracujú na mieste havárie a dvaja pracovníci generálnej prokuratúry Azerbajdžanu sú v súčasnosti v Groznom, kde spolupracujú so zástupcami generálnej prokuratúry a ruského vyšetrovacieho výboru, dodal Kremeľ vo vyhlásení.
Putin podľa Kremľa telefonoval tiež prezidentovi Kazachstanu Kasymovi-Žomartovi Tokajevovi, aby mu vyjadril sústrasť nad stratami na životoch pri leteckom nešťastí. Obaja prezidenti sa podľa Kremľa dohodli, že zostanú v kontakte kvôli vyšetrovaniu havárie.
Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v piatok (27. 12.) novinárom povedal, že USA zaznamenali niektoré prvé náznaky ukazujúce na možnosť, že lietadlo zostrelili ruské systémy protivzdušnej obrany. Odmietol však poskytnúť ďalšie informácie s odvolaním sa na vyšetrovanie, ktoré sa ešte neskončilo.
Havária znovu upozornila na riziká pre civilné letectvo, aj keď lietadlá letia stovky kilometrov od vojnovej zóny, najmä keď Ukrajina masovo nasadila bezpilotné lietadlá, aby sa pokúsila vrátiť úder Rusku za frontovou líniou.
Rusko používa elektronické rušenie, aby zmiatlo geolokačné a komunikačné systémy ukrajinských bezpilotných lietadiel, na ktoré sa zameriavajú systémy protivzdušnej obrany.
V roku 2020 iránske revolučné gardy omylom zostrelili ukrajinské dopravné lietadlo. Zahynulo všetkých 176 osôb na palube. Pri nehode malajských aerolínií v roku 2014 prišlo o život 298 cestujúcich a členov posádky.