Na hlavný obsah

P. Pellegrini očakáva od R. Fica detaily z rokovania s Putinom. Verí, že nešlo len o samoúčelný krok

Návštevu premiéra v Moskve skritizoval aj koaličný poslanec.

P. Pellegrini očakáva od R. Fica detaily z rokovania s Putinom. Verí, že nešlo len o samoúčelný krok
Archívna snímka: Hore prezident Peter Pellegrini a v popredí premiér Robert Fico (Smer-SD). Foto: TASR/Jakub Kotian

Prezident Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Verí, že návšteva Moskvy nebola len politicky samoúčelným krokom, ktorý môže výrazne poškodiť Slovensko v očiach EÚ a NATO. Informovala o tom Kancelária prezidenta SR.

„Je nespochybniteľnou povinnosťou predsedu vlády obhajovať slovenské národné záujmy, vrátane dodávok ropy a plynu pre potreby SR a partnerov potrubím cez Ukrajinu, ako aj dodávok jadrového paliva,“ uviedol Pellegrini.

Na druhej strane však má podľa neho rokovanie s ruským prezidentom v čase vojny vedenej proti Ukrajine mimoriadne silný zahranično-politický rozmer. A to vzhľadom na členstvo Slovenska v EÚ a Severoatlantickej aliancii.

Prezident pripomína, že spoločne s Ficom a povereným predsedom Národnej rady SR Petrom Žigom (Hlas-SD) podpísali tento rok deklaráciu troch najvyšších ústavných činiteľov SR, v ktorej sa zaväzujú „podporovať naše nespochybniteľné členstvo v Európskej únii a NATO“.

„Verím, že táto deklarácia naďalej v plnej miere platí a že ju všetci traja podpísaní predstavitelia budeme presadzovať ako slovami, tak aj skutkami,“ podotkol Pellegrini.

A. Danko kritizuje reakciu prezidenta

Líder koaličnej SNS a podpredseda NR SR Andrej Danko kritizuje vyjadrenia prezidenta SR Petra Pellegriniho voči premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).

Mrzí ho, že od predsedu vlády žiada vysvetlenie k jeho pracovnej ceste do Moskvy, ako i to, že Ficovi vyčítal nezapájanie sa do rokovaní s lekárskymi či školskými odborármi. Vyplýva to z jeho vyjadrenia na sociálnej sieti.

„Pýtať si od premiéra vysvetlenie, čo robil v Moskve, mi pripomína nepochopenie alebo nevnímanie situácie, že Slovensko je ohrozené na dodávkach plynu,“ uviedol predseda národniarov.

„V Prezidentskom paláci to nejako neregistrujete. Nepáčilo sa mi, ako ste odkazovali Robertovi Ficovi, že sa nestretáva so školskými alebo zdravotníckymi odborármi, čo je problematika vašej politickej strany,“ odkázal Danko prezidentovi a bývalému lídrovi Hlasu-SD.

Na reakcie na premiérovu návštevu v Moskve u ruského prezidenta Putina sme pozreli v relácii Správy :24

On sám cestu predsedu vlády podporil. Teší sa podľa vlastných slov aj na svoju plánovanú návštevu v Moskve. „Veľmi ma mrzí, že je spochybňovaná zahraničná pracovná cesta Roberta Fica. Som presvedčený, že priamy kontakt s prezidentom Putinom je dôležitý na to, aby sme mali jasné odpovede do budúcna pre našu energetickú bezpečnosť,“ podotkol.

Danko verí, že v budúcom roku bude dialóg medzi koaličnými stranami Hlas-SD, SNS a Smer-SD lepší. Apeloval na zbavenie sa „dvojtvárky“.

„Slová, aké dnes vyslal Peter Pellegrini, zneužívajú ľudia ako Samuel Migaľ (Hlas-SD), ktorí oslabujú našu vládu,“ dodal. Myslí si, že sa obdobným vyjadreniam treba vyhnúť, aby neprišla vláda terajšieho opozičného hnutia PS.

Kritika aj od koaličného poslanca

Predseda vlády SR pricestoval v nedeľu (22. 12.) na pracovnú návštevu Moskvy, kde rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Rokovania sa mali týkať medzinárodnej agendy, ako aj tranzitu ruského plynu.

Fico je jedným z mála predstaviteľov štátov Európskej únie, ktorí navštívili Rusko po začiatku jeho invázie na Ukrajinu. Putin so slovenským premiérom naposledy bilaterálne rokoval v roku 2016.

Krok kritizovala opozícia, ale aj koaličný poslanec za Hlas-SD Samuel Migaľ. Skonštatoval, že Slovensko v tomto čase považuje Rusko za nepriateľskú krajinu, a preto považuje cestovať do Moskvy za „prinajmenšom nevhodné“. SaS informovala, že zvažuje podanie návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi.

Krok Fica si Slovensko nemôže dovoliť, tvrdí Migaľ s tým, že návšteva pôsobí ako slabosť, nie ako stratégia. Poslanec Hlasu-SD tiež kritizoval premiérovo obídenie ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas-SD). Postup označil za prejav nedôvery voči vlastným odborníkom.

Migaľ upozornil, že Slovensko má aj iné možnosti získať plyn. „Koniec koncov, ministerka hospodárstva o jeho dodávkach rokovala pred časom v Azerbajdžane! Občania navyše cenu plynu nepocítia, keďže máme kompenzačné mechanizmy,“ podotkol Migaľ a dodal, že poslanci, obzvlášť koaliční, neboli o kroku predsedu vlády vopred informovaní.

Fico a Putin
Premiér Robert Fico (Smer-SD) na návšteve Moskvy u ruského prezidenta Vladimira Putina.Foto: TASR/AP

Hlas-SD sa zdržiava komentovania

Strana Hlas-SD nebude predčasne komentovať pracovnú cestu premiéra Fica do ruskej Moskvy. Očakáva, že po svojom návrate predstaví na najbližšej koaličnej rade výsledky rokovaní. Strana to uviedla v stanovisku.

„Pre stranu Hlas-SD je Slovensko pevne ukotvené v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, čo jasne vyplýva z programového vyhlásenia vlády, ako aj z memoranda, ktoré okrem prezidenta a povereného predsedu NR SR podpísal aj premiér,“ poznamenali.

Hlas-SD zároveň upozornil na to, že Rusko ešte stále zostáva pre Slovensko strategickým dodávateľom v oblasti nerastných surovín. „Práve preto absolvovala ministerka hospodárstva pracovnú cestu do Ruska s cieľom zabezpečiť strategicky výhodnejšie a lacnejšie suroviny pre SR,“ dodal.

K premiérovej ceste sa vyjadril aj minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). Označil ju za citlivú z medzinárodného hľadiska.

„Na druhej strane, pán premiér nás informoval, že pre problémy s dodávkami plynu chce v najbližších týždňoch a dňoch navštíviť jednak Rusko, ale aj Ukrajinu. No a my budeme teda zvedaví na to, s akým výsledkom sa tieto rokovania skončili,“ podotkol.

Reagovali zahraniční politici i médiá

Kritika prichádza aj zo zahraničia. Politici v susednom Česku tvrdia, že slovenský premiér ohrozuje svoje okolie a spojencov a rokovanie s Putinom považujú za nemravný krok. Brusel zatiaľ na cestu nereagoval.

Návšteva Roberta Fica v Moskve neunikla ani oku svetových médií. O nezvyčajnej návšteve písali spravodajské portály CNN či BBC. Francúzsky portál France 24 hovorí o kontroverznej ceste, ktorá ostatným európskym lídrom potvrdila Ficov pro-ruský postoj.

Pohľad ruských médií na stretnutie Fica a Putina zhrnul v relácii Správy :24 spolupracovník STVR v Moskve Jiří Just:

O vianočných nákupoch v zahraničí píše európsky portál Politico, ktorý predsedu slovenskej vlády označil za ľavicového populistu.

Spravodajský portál Euronews dodáva, že Robert Fico je po maďarskom premiérovi Viktorovi Orbánovi a rakúskom kancelárovi Karlovi Nehamerovi, tretí európsky líder, ktorý sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Protest a podanie na generálnu prokuratúru

V hlavnom meste SR proti nedeľnej návšteve predsedu vlády Roberta Fica v Moskve protestovali v pondelok (23. 12.) pred Úradom vlády SR stovky ľudí.

„Odmietame zneužívanie témy tranzitu plynu proti Ukrajine a Európe za účelom kolaborácie s Ruskom. Putin cez Fica posilňuje slabnúci ruský vplyv, ruskú propagandu, ako aj hybridnú vojnu proti Slovensku a našim skutočným spojencom,“ vyhlásilo občianske združenie Mier Ukrajine, ktoré protest zvolalo.

Mier Ukrajine podáva na Generálnej prokuratúre (GP) SR žiadosť o preskúmanie dlhodobých krokov predsedu vlády Fica v súvislosti s postojom k Rusku. Predstavitelia združenia to vyhlásili na proteste.

Pozrite si zábery z protestu pred Úradom vlády SR:

Združenie zdôraznilo, že premiér podľa neho dlhodobo legitimizuje Putina, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač. Slovensko je zároveň Ruskou federáciou považované za nepriateľskú krajinu. Fico sa teda podľa predstaviteľov združenia stretol s nepriateľom.

Protest proti premiérovej ceste do Moskvy vyjadrili aj zástupcovia občianskych iniciatív a organizácií podporujúcich ľudské práva, právny štát a transparentnosť verejného života na Slovensku. V spoločnej výzve poukázali i na to, že premiérovo stretnutie s Vladimirom Putinom legitimizuje režim ruského lídra.

„Národná rada by mala prerokovať dosahy tejto cesty na zahraničnú politiku a postavenie Slovenska v medzinárodných vzťahoch,“ uviedli vo výzve podpísané osobnosti, medzi ktorými je napríklad aktivista Juraj Rizman z Post Bellum a Platformy pre demokraciu, Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu či politológ Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko