Nesprávne užívanie antibiotík nás môže priviesť do bodu, keď prestanú fungovať. Antibiotická rezistencia už dnes ohrozuje milióny ľudí na celom svete. Lekár vysvetlil, čo robíme nesprávne a ako tomu môžeme zabrániť.
Všeobecný lekár pre deti a dorast Martin Matejka vysvetľuje, že antibiotická rezistencia je neschopnosť antibiotík usmrtiť alebo zabrániť rastu baktérií, ktoré sú škodlivé pre ľudský organizmus.
„Funguje to tak, že tieto baktérie sú väčšinou citlivé na látky v tzv. minimálnej indičnej koncentrácii, ktoré keď dodáme do organizmu, mali by vedieť zastaviť rast alebo baktérie usmrtiť,“ uvádza Matejka.
Prečo vo svete narastá rezistencia na antibiotiká vysvetlil v relácii Ranné správy lekár Martin Matejka:
Podľa detského lekára je problém vo veľkej spotrebe antibiotík, ale aj v liečbe antibiotikami zvierat a ich využívanie v poľnohospodárstve. Látky sa tak dostávajú do vody, do vzduchu, nájdeme ich aj v mäse a v niektorých typoch rastlín.
„Tým pádom sme dennodenne vystavovaní príjmu antibiotík a baktérie sa vyvíjajú a prispôsobujú nízkym hladinám antibiotík tým, že vytvárajú tzv. primárnu alebo sekundárnu rezistenciu,“ hovorí Matejka.
Lekár pripomína, že dnes už hovoríme o multirezistencii, čiže niektoré bakteriálne kmene sú rezistentné na viac ako tri až šesť antibiotík. „Alebo polyrezistencia, kde sú baktérie rezistentné na všetky doteraz známe antibiotiká,“ dodáva.
Upozorňuje, že rezistencia sa zhoršuje na celom svete. Poukazuje najmä na južnú a východnú Európu, kde je spotreba antibiotík vyššia, ako napríklad v severnej časti Európy.
Najčastejšia chyba
Martin Matejka považuje za najčastejšiu chybu u pacientov nedostatočne dlhé užívanie antibiotík. „Lekár by mal vedieť predpísať správne antibiotikum na správnu diagnózu, a to znamená vybrať vhodné antibiotikum, zvoliť dostatočnú dávku a dostatočne dlhý čas,“ informuje.
Dodáva však, že pacienti sa po troch dňoch cítia lepšie a lieky vysadia. To vedie k tomu, že sa „vyselektuje multirezistentný kmeň, ktorý sa potom ďalej šíri“.
Chybou je aj užívanie antibiotík pri ľahších ochoreniach, ako je nádcha alebo viróza. Ide zväčša o vírusové a nie bakteriálne ochorenia, preto by sa v takom prípade nemali užívať.