Premiér Robert Fico (Smer-SD) ešte nevládol v takto rozštiepenej a rozhádanej vláde, zhodnotila politologička Univerzity Komenského v Bratislave Darina Malová. Štvrtá Ficova vláda v tomto roku čelila hneď viacerým kritickým momentom.
Príkladom boli nezhody pri obsadzovaní dôležitých postov po zvolení Petra Pellegriniho do prezidentského úradu či odchod poslancov okolo Rudolfa Huliaka z poslaneckého klubu SNS, na čo nadväzovali problémy pri hľadaní potrebnej väčšiny v parlamente.
„Politická situácia je v značnom napätí a emócie v politike sa vybičovali do krajnosti,“ uviedla Malová.
„Vládni politici neskladajú účty zo svojej činnosti a rozhodnutí, ale sústredia sa na jednosmernú politickú komunikáciu so svojimi priaznivcami, individuálnu odplatu a rozdúchavajú nielen spory, ale jatria aj nenávisť občanov k rozdielnym názorom a postojom,“ skonštatovala.
Vládni predstavitelia navyše realizáciou zahraničnej politiky „na všetky štyri svetové strany“ vysielajú mätúce signály do zahraničia. „To si v súčasnej ekonomickej situácii ako malá krajina, ktorá závisí od exportu, nemôžeme dovoliť,“ uviedla.
„Politické konflikty, zahranično-politické flirtovanie s autokratickými režimami, ktoré porušili medzinárodné právo, vyvolávajú vážne pochybnosti o smerovaní Slovenska. Poškodzujú tiež našu reputáciu ako spoľahlivého spojenca etablovaných a prosperujúcich demokratických krajín,“ dodala politologička.
Mocenský sobáš z rozumu
Výraznú zmenu v správaní predstaviteľov koaličných strán v novom roku nečaká. „Verejným priestorom lietajú vzájomné urážky, v lepšom prípade pochybnosti o schopnostiach a odborných kompetenciách koaličných partnerov. Aj preto neočakávam, že sa to rýchlo zmení v novom roku,“ vysvetlila.
Navyše podľa nej premiér už toľko nedbá ani na to, aby sa vnútrokoaličné konflikty neprejavovali na verejnosti v tak veľkej miere. „V súčasnej koalícii necháva mnoho vecí voľne plynúť. Platí to aj pre odkazy poslancov zvolených za SNS, ale aj pre tzv. ‚rebelov‘ z Hlasu-SD,“ dodala politologička.
Hlavným dôvodom nezhôd, ktoré medzi predstaviteľmi koalície v tomto roku nastali, sú podľa Dariny Malovej „neuspokojené personálne ambície jednotlivých poslancov a čiastočne aj názorové rozdiely, čo platí najmä pri strane Hlas“.
„Súčasná koalícia je mocenským sobášom z rozumu,“ vysvetlila. Aj preto sa podľa nej koalícia nedokázala za vyše osem mesiacov dohodnúť na predsedovi parlamentu.
Predčasné voľby neočakáva
Viackrát sa skloňovala aj možnosť predčasných volieb. Tie však politologička v najbližšom období neočakáva. Pre neistotu, ako by takéto voľby skončili, im nefandí ani sám premiér, dodala.
„Mnohí jeho voliči sa hnevajú a zároveň obávajú rastu cien potravín a služieb v budúcom roku. Neexistuje istota, ako by skončili takéto voľby,“ priblížila. Voliči na Slovensku podľa jej slov volia „emocionálne“ a len malá časť z nich stabilne podporuje jednu politickú stranu a často volia len „z trucu“.
Práve predčasné voľby, stav ekonomiky aj ceny potravín budú podľa Dariny Malovej faktormi, ktoré budú najviac ovplyvňovať volebné preferencie voličov v budúcom roku.
„Ďalej to bude upadajúca kvalita demokracie, vrátane oslabovania kontrolnej funkcie parlamentu a opozície. Rovnako tak aj téma napätých vzťahov medzi koaličnými partnermi,“ dodala.