V Rumunsku si v nedeľu (1. 12.) volia novú vládu. O priazeň voličov bojuje 31 politických strán. Podľa predvolebných prieskumov má v parlamentných voľbách výraznú šancu uspieť krajná pravica. Celkovo by mohla získať 30 percent hlasov.
V deň výročia zjednotenia Rumunska otvorili takmer 19-tisíc volebných miestností. Hlasovať v nich môže viac ako 18 miliónov voličov.
Predvolebné prieskumy naznačujú úspech nacionalisticko-populistického Zväzu pre jednotu Rumunov. Strana by mohla získať 22 percent hlasov. Spolu s ďalšími podobne zameranými subjektmi by mohol byť zisk krajnej pravice ešte vyšší.
Rumunským parlamentným voľbám sa v relácii Aktuálne :24 venovali redaktori Lukáš Bahník a Gregor Martin Papucsek:
„Všetkým rumunským deťom a mladým odkazujem: Hlasoval som za to, aby sme sa prvýkrát po 35 rokoch oslobodili od reťazí a okovov, ktoré sa nás snažia držať ako väzňov v chudobe v bohatej krajine,“ vyhlásil líder strany Zväz pre jednotu Rumunov George Simion.
Vládne strany zaznamenali pokles v preferenciách. Koalícia sociálnych demokratov a Národnej liberálnej strany čelí kritike za nedostatočný ekonomický rast, pomalé zvyšovanie životnej úrovne aj korupciu.
„Hlasoval som za to, aby Rumunsko zostalo v schengenskom priestore, v Európskej únii aj v NATO. Myslím si, že Rumuni si dnes musia vybrať medzi stabilitou a chaosom a medzi rozvojom a stagnáciou,“ skonštatoval rumunský premiér Marcel Ciolacu.
Voliči v Rumunsku prichádzali k volebným schránkam aj minulý týždeň, keď si vyberali novú hlavu štátu. V prvom kole zvíťazil krajne pravicový kandidát Calin Georgescu. So svojou súperkou a líderkou stredopravého opozičného hnutia Elenou Lasconiovou zabojuje o prezidentské kreslo 8. decembra.
Maďarská menšina sa obáva výsledkov
Maďarsko sleduje nedeľné parlamentné voľby s nemalým napätím. Politici hovoria o osudovom hlasovaní pre maďarskú menšinu, ktorú vyzývajú na aktívnu účasť. V opačnom prípade by jej predstavitelia mohli vypadnúť z parlamentu v Bukurešti.
Bezradne sledovala verejnosť v Maďarsku výsledky prvého kola prezidentských volieb v Rumunsku, a nech to už dopadne akokoľvek, v maďarských médiách prevládajú obavy zo zosilnenia nacionalistických, vyslovene protimaďarských síl.
Hoci prieskumy možno spochybňovať, Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku sotva presahuje päť percent, preto z Maďarska sa vedie mohutná kampaň na mobilizáciu maďarských voličov v Sedmohradsku, pretože podpora viacerých menších či väčších radikálne nacionalistických strán vydá aj 30 percent, píšu varovne maďarské portály.