Portál Moscow Times si všíma, že Rusko sa stáva útočiskom konzervatívcov zo západu. Dokonca vznikla mimovládna organizácia Vitajte v Rusku, ktorú založila Maria Butina.
Tá bola kedysi väznená v Spojených štátoch za to, že sa počas prezidentských volieb v USA v roku 2016 infiltrovala do konzervatívnych kruhov ako neregistrovaná zahraničná agentka.
Teraz je poslankyňou Štátnej dumy a založila spomínanú organizáciu. Dohliada na proces prisťahovalectva tisícok ľudí zo západu, ktorí chcú v Rusku viesť údajne tradičnejší spôsob života, píše Moscow Times.
Tým, ktorí sa chcú presťahovať, ponúkne potrebné informácie podľa dekrétu o takzvanom „duchovnom azyle“.
Téme sa v relácii Čítanie zo zahraničnej tlače venovala redaktorka Kristína Chrenková:
Zájazdy pre nerozhodnutých
Organizácia tiež bude robiť zájazdy pre tých, ktorí nad sťahovaním do Ruska uvažujú a chcú vidieť, ako sa v krajine žije. Tiež chce vytvoriť komunitu pre osoby, ktoré sa do najväčšej krajiny sveta už presťahovali.
Maria Butina má jasno v tom, akých sťahovanie ľudí Moskva podporuje. Vraj ide o tých, ktorí nepodporujú LGBT+ ľudí a takých, ktorí chcú svoje deti vychovávať tradičným spôsobom, teda zachovať predstavu o matke a otcovu, akú podľa Butiny na západe nemáme.
Podľa štatistík Butinovej kancelárie požiadalo od začiatku roka 2022 o dočasný azyl v Rusku skoro 4 700 ľudí zo západu. Väčšina pochádza z Nemecka a pobaltských štátov, dve stovky sú Američania a vyše sto ľudí sú britskí štátni príslušníci. Moscow Times však tieto štatistiky nemohlo nezávisle overiť.
Garant tradičných hodnôt
Rusko sa po rozpútaní vojny na Ukrajine snaží prezentovať ako garant tradičných hodnôt a vymedzovať sa voči „deštruktívnej neoliberálnej agende“.
V novembri minulého roka Najvyšší súd označil nejasne definované „medzinárodné hnutie LGBT+“ za „extrémistickú organizáciu“, čím vystavuje každého jednotlivca alebo skupinu, ktorá sa verejne identifikuje s queer symbolmi alebo životným štýlom, riziku trestného stíhania.
Zakladateľka však na tlačovej konferencii, na ktorej organizáciu predstavovala, nepovedala ani slovo o státisícoch Rusov, ktorí sa v posledných rokoch vysťahovali z Ruska do zahraničia.
Podľa investigatívneho portálu Bell je ich asi 650-tisíc. Rusi často odchádzajú z krajiny pre obavy z mobilizácie, politických represií či vojny, dodal Moscow Times.