Sviatky pokoja a štedrosti. Práve nadbytok potravín je súčasťou Vianoc v mnohých domácnostiach. Odborníci radia, ako nakupovať a skladovať potraviny tak, aby sme ich zbytočne nevyhadzovali.
Plytvaniu potravín sa dá predísť už v obchode. Podľa expertky na spotrebiteľské správanie Lucie Wirdzek je dobré urobiť si jedálny lístok a podľa toho nákupný zoznam.
„Je to taká davová psychóza, že človek chce nakúpiť viac pred Vianocami, pretože všetci okolo neho nakupujú viac. Je to také pokušenie aj zo strany predajcov, ktorí dávajú milión akcií a zliav aj na tovary, ktoré nepotrebujeme,“ upozornila Wirdzek.
Ako sa vyhnúť plytvaniu potravín počas sviatkov, zisťovali v relácii Správy redaktori STVR Dominika Welterová a Miroslav Lyko:
Cibuľa, cesnak, zemiaky a ovocie by mali ostať skôr v chladnej tmavej miestnosti. Koreňová zelenia patrí do chladničky. Svoje pravidlá skladovania má aj vianočné pečivo.
„My ho odporúčame skôr dopekať, cesto si dať do chladničky a potom ho môžeme zamraziť. Už keď sa nám podarí napiecť toho viac, medovníky vydržia niekoľko týždňov, linecké niekoľko dní až týždňov. Záleží, kde ich skladujeme, určite neodporúčame izbovú teplotu, skôr tú špajzovú teplotu,“ poradila Zuzana Madajová z OZ Free Food.
Správne skladovanie je kľúč k zníženiu plytvania jedlom. V zimných mesiacoch končí najviac v smetných košoch pečivo, varená strava a celoročne aj mäso a mliečne výrobky. Podľa greenfluencerky (pozn.: influencerka venujúca sa zeleným témam) Miriam Rumanko sa dá rozumne vysporiadať aj s veľkým množstvom zbytočne nakúpeného jedla.
„Nájsť si aj z tých vecí, ktoré nám ostanú, nejaké recepty. Ak aj navaríme toho viac, tak ponúknuť blízkym, susedom a takto niekomu niečo podarovať,“ odporučila Rumanko.
Priemerný Európan vyhodí ročne 130 kg jedla. Na Slovensku sme na tom o niečo lepšie, na jednu osobu to vychádza zhruba 106 kg jedla ročne.