Na hlavný obsah

Sú televíznou stálicou, oddych ich ešte nečaká: Seriál Simpsonovci oslavuje 35. výročie

Jeho prvý diel sa na obrazovkách objavil 17. decembra 1989.

Sú televíznou stálicou, oddych ich ešte nečaká: Seriál Simpsonovci oslavuje 35. výročie
Seriál Simpsonovci slávi 35 rokov od odvysielania prvého dielu. Foto: STVR

Animovaný seriál Simpsonovci zostáva stálicou v dnešnej pestrej ponuke televíznej zábavy. Jeho prvý diel sa na obrazovkách objavil pred 35 rokmi, 17. decembra 1989.

Kreslení hrdinovia, ktorým dal ich tvorca Matt Groening do vienka žltú pleť a vypleštené oči, sú najdlhšie vysielaným animovaným programom v histórii. S výdržou sa im nemôže rovnať ani žiadny ďalší komediálny seriál. Zo Simpsonovcov je tak dnes celosvetový fenomén.

Pôvodne vznikli v roku 1987 ako séria piatich desiatok krátkych skečov v dnes už zabudnutej Šou Tracey Ullmanovej. Týždeň pred Vianocami 1989 – avšak v záverečných titulkoch stojí 1990 – sa v éteri objavil prvý dvadsaťminútový diel.

Pravidelné vysielanie sa začalo o mesiac neskôr. Tučný tatko Homer, starostlivá mamička Marge, uličník Bart, šprtka Líza a najmladšia Maggie však vtedy vyzerali trochu inak ako dnes. O miere zmien sa mohli diváci presvedčiť napríklad v halloweenskom špeciále spred piatich rokov.

Výročiu obľúbeného animovanému seriálu Simpsonovci sme sa venovali aj v rozhovore v relácii Aktuálne :24. Rozprávali sme sa s filmovým kritikom Petrom Konečným:

Humor zostal po dekády bez zmeny

Čo ale zostáva celé tri a pol dekády takmer bez zmien, je prístup tvorcov seriálu k humoru. Simpsonovci si totiž vedia robiť srandu takmer z čohokoľvek. Seriál si uťahoval z vlády, polície, školstva i náboženstva.

Napriek tomu sa odborníci zhodujú na tom, že Simpsonovci sú vlastne normálna rodina, kde sa všetci majú radi a jeden bez druhého nemôžu byť. Čo iné im ale zostáva v meste, kde je starosta úplatný, polícia neschopná a za veľa nestojí ani televízia.

„Neúcta k autoritám“ stojí za popularitou žltej rodinky. Na druhej strane občas prinesie aj problémy. Je pravda, že tatko Homer, známy náklonnosťou k šiškám a pivu Duff, asi nie je vzorom ideálneho rodiča a jeho prístup k práci v jadrovej elektrárni nie je práve najsvedomitejší.

Ale aj vďaka podobným kontroverziám patria Simpsonovci k najúspešnejším reláciám televízie Fox. Na svojom konte majú množstvo ocenení, vrátane viac ako troch desiatok cien Emmy, a poznajú ich diváci po celom svete.

Mimoriadne ziskoví Simpsonovci

Seriál je aj veľmi dobrý obchodný artikel. Nikto asi presne – okrem manažmentu štúdia – nespočíta, koľko presne Fox vďaka nim zarobil. Odhady sa pohybujú v miliardách amerických dolárov.

Len celovečerný film z roku 2006 utŕžil v pokladniach kín vyše 500 miliónov dolárov. Príjmy plynú aj z predaja tričiek či figúrok (a jeden čas aj stavebníc Lego) s obľúbenými hrdinami. Niet divu, že si herci, ktorí nahovárajú originálne znenie, zarobia odhadom viac ako 400-tisíc dolárov (zhruba 381-tisíc eur) za epizódu.

Na snímke herci v kostýmoch postáv seriálu Simpsonovci.
Na snímke herci v kostýmoch postáv seriálu Simpsonovci.Foto: STVR

Okrem nich v seriáli prehovorili viaceré populárne osobnosti. Účinkovanie v Simpsonovcoch sa stalo dôkazom popularity hudobníkov, hercov i politikov. Líza sa dala viesť k budhizmu Richardom Gereom a Barta učil jazdiť na skateboarde slávny Tony Hawk.

Ako hostia tu vystupovali kapely Red Hot Chili Peppers či Aerosmith, ale aj Elton John, Daniel Radcliffe, Ed Sheeran alebo Wayne Gretzky. A tiež česká speváčka Markéta Irglová s vtedajším partnerom Glenom Hansardom v roku 2009 stvárnili írskych spevákov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet