Neodmysliteľnou súčasťou tradičnej štedrovečernej večere sú opekance alebo aj pupáky či bobaľky. V meste Strážske ich pre obyvateľov každoročne pripravujú dôchodcovia.
Cesto na bobaľky sa vyrába z múky, droždia z masla a mlieka. Z kila múky podľa skúsenej pekárky Anny vyjdú tri plechy bobaliek.
„Začnem miesiť cesto, dovtedy, kým sa mi neodlepuje od ruky. Ak je už pekne vypracované, hneď sa z neho šuľkajú také šuľky. Tie sa potom krájajú a ukladajú na pekáč. Na pekáči trochu podkysnú, potrú sa s olejom, aby sa bobaľky pekne oddeľovali,“ opísala pekárka Anna Škurková.
Na výrobu bobaliek v Strážskom sa vo vysielaní relácie Aktuálne :24 bola pozrieť redaktorka Lucia Benetínová:
Podľa tradície sa bobaľky vyrábali na Štedrý deň skoro ráno. „Lenže sa nemiesilo z kila múky, ale z piatich kíl, lebo sa robili aj veľké koláče. Robili sa záviny s makom, s orechmi,“ zaspomínala pekárka Mária Žáková.
Bobaľky sa na Zemplíne podávajú zvyčajne s makom alebo kyslou kapustou. Mak mal zabezpečiť rodine hojnosť, kyslá kapusta zase ochrániť pred hladom.
„Bobaľky zalejeme s vodou, necháme trošku odstáť a potom dávame kapustu. Kapustu opražíme na oleji alebo na masle, kto ako chce. Trošku osolíme a potom to všetko zmiešame dokopy,“ prezradila postup pekárka Anna Babjaková.
Namiesto bobaliek sa v niektorých regiónoch pripravovali lokše. „Sú napríklad obce na Zemplíne, kde sa volali fučky a nie bobaľky a líšilo a to od dediny k dedine. Ešte predtým to boli lámané lokše, ktoré sa rozmrvili. V niektorých severných obciach Zemplína doteraz požívajú lokše,“ priblížil etnológ Maroš Demko.
Opekance, pupáky či bobaľky rodina jedávala z jednej misy, aby bola v nasledujúcom roku súdržná.