Denne vytvoríme viac ako kilo odpadu na osobu, ročne aj vyše 470 kilogramov. V európskej únii patríme medzi skládkové veľmoci. Časť z odpadu končí na neekologických skládkach. Ide o dôsledok dlhoročného skládkovania odpadu, ktorý by sa dal energeticky zhodnotiť. V Ranných správach to povedal generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu Ján Chovanec.
„Aj napriek tomu, že sa Slovensku podarilo znížiť objem skládkovania komunálneho odpadu za 10 rokov na polovicu, z 80 percent na 40, stále v absolútnych číslach skládkujeme približne jeden milión ton komunálneho odpadu,“ uviedol Chovanec.
Pozrite si celý rozhovor s Jánom Chovancom z Ranných správ, v ktorom hovoril o skládkovaní a produkcii odpadu na Slovensku:
Ako ďalej priblížil ostatné krajiny skládkujú asi len dve percentá odpadu. Slovensko sa tak radí do toho horšieho konca spektra. Sem patrí aj Grécko, Chorvátsko, Rumunsko, ale aj Česko, kde skládkujú viac ako 50 percent komunálneho odpadu.
Dá sa to však zmeniť. Podľa Chovanca by bolo v ideálnom svete riešením zníženie produkcie odpadu. „Ale treba podporovať v rámci odpadového hospodárstva ľudí, aby sa zamýšľali – keď si niečo kúpia, potom to musia vyhodiť. Aby opätovne používali napríklad textil, prípadne čo najviac odpadu triedili,“ povedal.
Slovensku sa podaril okrem zníženia skládkovania aj iný úspech, a to zvýšenie recyklácie. Od roku 2010 ide o posun z 10 percent na 51 percent. Prispeli k tomu zavedenia recyklačných poplatkov. Podľa Chovanca sme v recyklácii premiantmi.
„Čo nám chýba je energetické zhodnocovanie. Za posledné roky dokonca kleslo z 10 na osem percent. To, čo malo dočasne zaplátať dieru za energetické zhodnocovanie je mechanicko-biologická úprava odpadov, ktorá mala začať platiť od 1. 1. 2025. Došlo k posunu povinnosti na rok 2027, čiže väčší objem skládkovania tu s nami ešte pobudne,“ dodal Chovanec.