Na hlavný obsah

Spor pre prekládku elektrického vedenia ponad petržalský Draždiak: Všetci sú za, problém je inde

Kúpanie je na mieste zakázané. Ľudia to však nerešpektujú.

Spor pre prekládku elektrického vedenia ponad petržalský Draždiak: Všetci sú za, problém je inde
Nad Draždiakom vedú drôty vysokého napätia. Foto: STVR

Ponad jazero Draždiak v bratislavskej Petržalke vedú drôty vysokého napätia. Kúpanie je tam preto zakázané. Ľudia to však nerešpektujú.

Väčšina z nich podľa nedávneho prieskumu súhlasí s prekládkou vedenia na iné miesto. Z tej sa stal predmet sporu medzi starostom Petržalky a časťou poslancov. Všetci sú za prekládku, otázkou sú však peniaze.

Západoslovenská distribučná spoločnosť prišla so zámerom vedenie zmodernizovať. Pre Petržalčanov je to šanca zbaviť sa ho nad jazerom a s ním aj zákazu kúpania.

„Celá prekládka spočíva nielen v nejakej rekonštrukcii káblov, ale kompletnej výmene stožiarov na vedenie, kde čiastočne využijeme už existujúce vedenie,“ priblížil vicestarosta Petržalky Ján Karman.

Cena by sa podľa štúdie realizovateľnosti vyšplhala na viac ako štyri milióny eur. Starosta chce na tento účel vydať zo svojho rozpočtu maximálne jeden a pol milióna eur. Časť poslancov pri rokovaní o rozpočte odhlasovala na tento účel celú čiastku.

„Tých 2,6 až 2,7 milióna eur, presne ako pán starosta povedal, bolo jeden a pol milióna na to, aby sa poslanci rozhodli, čo chcú za tieto otvorené peniaze. Druhá vec bola milión eur na nákup strojov,“ uviedol mestský poslanec Pavol Škápik.

Prekládke elektrického vedenia v Petržalke sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Natália Krížová:

„Mestská časť by mala štyri a pol milióna eur na účtoch. Na prekládku, ktorú tento rok ani nebude platiť a nerobila by iné činnosti, ktoré by bolo treba na výkon. Z tohto dôvodu určite toto uznesenie nepodpíšem, radšej pôjdem do rozpočtového provizória,“ povedal starosta Petržalky Ján Hrčka.

Spoluinvestorom by mal byť aj magistrát

Spoluinvestorom by podľa starostu mala byť nielen Západoslovenská distribučná, ale aj magistrát hlavného mesta, ktorému patrí väčšina pozemkov s vedením.

„Na to, aby sme my vedeli jednoznačne odpovedať na túto otázku, potrebujeme poznať projekt. Čo to je za projekt, koľko bude stáť, či zaťaží nejaké ďalšie územie, či nevzniknú niekde inde ochranné pásma,“ vysvetlila bratislavská viceprimátorka Tatiana Kratochvílová.

Ku konsenzu teda zatiaľ nedošlo. Isté však je, že ak Západoslovenská distribučná začne s investíciou do súčasného vedenia, tak sa prekládka ďalšie desaťročia buď neuskutoční alebo sa výrazne predraží.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny