Svet sa lúči so starým rokom a postupne víta rok 2025. Nový rok prichádza postupne, z východu na západ po takzvanej dátumovej hranici.
Ako prví ho oslávili o 11.00 h SEČ obyvatelia Kiritimati, známeho tiež ako Vianočný ostrov. O hodinu neskôr slávil Nový Zéland odpálením pol tony pyrotechniky a laserovou šou.
Nasledoval ostrov Fidži v Oceánii, ale aj ďaleký východ Ruska. O 14.00 h SEČ odpálilo pompézne oslavy s megalomanskými ohňostrojmi austrálske Sydney.
Sledujte oslavy nového roku z celého sveta v živom prenose:
V Japonsku či na Kórejskom polostrove privítali príchod nového roka zvonením zvonov o 16.00 h SEČ. V Tokiu sa ľudia zhromaždili v jednom z chrámov japonskej metropoly, aby sa pred polnočným zvonením pomodlili za nadchádzajúci rok.
V Južnej Kórei boli všetky novoročné oslavy zrušené v súvislosti s nedeľňajšou leteckou katastrofou. Soulská radnica podľa stanice BBC uviedla, že tradičné zvonenie bude bez sprievodného predstavenia a s minútou ticha.
Severná Kórea k novému roku usporiadala veľký polnočný koncert, na ktorom sa zúčastnil aj vodca Kim Čong-un a jeho rodina. Na program organizátori zaradili predovšetkým vlastenecké piesne spievané miestnymi celebritami, ohňostroj a tiež prehliadku dronov, uviedla agentúra Reuters.
Ako poslední sa so starým rokom 2024 rozlúčia obyvatelia ostrovov Americkej Samoy.
Pozrite si, ako privítali nový rok v Tokiu:
Mesto Sydney privítalo nový rok tradične veľkolepým ohňostrojom:
Pozrite si, ako oslavovali príchod nového roka na Novom Zélande:
Nový rok privítali aj tisíce ľudí v Dubaji, a to oslnivým ohňostrojom a svetelnou šou na najvyššom mrakodrape sveta Burdž chalífa.
Pozrieť si ju môžete vo videu:
Atény po prvýkrát s tichým ohňostrojom
Ohňostroj a svetelná šou pri Parthenóne na vrchole Akropoly v Aténach oslávili príchod nového roka.
Grécke hlavné mesto po prvýkrát použilo tichý ohňostroj spolu so svetelnou šou pri Parthenóne na vrchole Akropoly.
Tiché ohňostroje obsahujú menšie množstvo toxického materiálu a na ich výrobu používajú firmy chemické látky, ktoré produkujú menší tlak plynu, a tým aj menej hlasný zvuk. V Aténach na vytvorenie svetelných efektov na oblohe využili aj drony.
Oslavám príchodu nového roka vo svete sa v Správach venoval redaktor Michal Cimerman: