Červené stužky pripomínajú Medzinárodný deň boja proti AIDS. Aj v nedeľu (1. 12.) upozorňujú na dôležitosť prevencie, dostupnej liečby a podpory pre ľudí infikovaných vírusom HIV. Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším ročným prírastkom infikovaných, no ich počet aj tak každoročne stúpa.
Ján Koller patrí medzi ľudí, ktorí sa rozhodli verejne hovoriť o živote s diagnózou
HIV. Založil občianske združenie HIV/AIDS Slovensko, ktoré pomáha infikovaným. Stigma spojená s týmto ochorením často vedie k izolácii pacientov a bráni ľuďom vyhľadať testovanie či liečbu.
„Táto stigma k tomuto ochoreniu je veľmi veľká. Preto sa snažíme aj týmto združením šíriť reálne fakty. Pred niekoľkými rokmi sa tu šíril mýtus. Človek s touto diagnózou, ak je správne liečený, nepredstavuje žiadne riziko pre svoje okolie,“ vysvetľuje Koller.
Podľa najnovších štatistik počet infikovaných vírusom HIV na Slovensku presahuje
1 300. Aj keď Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším počtom prípadov, trend nákazy
stúpa. Tento rok pribudlo do konca júna 62 nových infikovaných. Štatistiku zvyšujú najmä cudzinci žijúci na Slovensku.
Medzinárodnému dňu boja proti AIDS sa v Správach venovala redaktorka Alica Chovancová:
„Naším cieľom je, aby sa nakazený človek adekvátne liečil. S touto liečbou má normálnu prognózu života a aj prežívania,“ objasňuje infektológ Ľubomír Soják.
U nás sa najčastejšie vírus prenáša pohlavným stykom. Lekári odporúčajú pravidelné
testovanie rizikových osôb. „Môže sa preniesť aj z matky na dieťa. Máme na to možnosti prevencie, dominuje však sexuálny prenos. Taktiež sa môže prenášať zdieľaním ihiel v prípade užívania intravenóznych drog,“ pokračuje Soják.
Prejavuje sa ako chrípka
Toto ochorenie sa zo začiatku prejavuje ako chrípka. Keď sa stane chronickým,
človek nemusí pociťovať žiadne príznaky aj niekoľko rokov. „Časové okno je veľmi variabilné. Úlohu tam hrá veľa premenných. Rádovo sú to však roky, väčšinou povedzme od piatich do 10 rokov, kedy sa objavia symptómy,“ dodáva Soják.
Najvyšší výskyt HIV prípadov je dlhodobo v Bratislavskom kraji. „Naši odborníci počas roka 2024 vykonali viac ako 380 telefonických konzultácií, približne 240 osobných konzultácií a vykonali 210 vyšetrení anti-HIV protilátok,“ hovorí hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.
Za posledných 40 rokov bolo u nás indikovaných 158 prípadov AIDS, čo je finálne
štádium HIV. Na Slovensku je sieť poradní a testovacích centier, ktoré sú otvorené pre ľudí s podozrením na nakazenie. Toto testovanie je bezplatné a anonymné.