Na hlavný obsah

Systém rušenia PN podľa ombudsmana zlyháva. Pacient nemá v rukách žiadny prostriedok na obranu

Sociálna poisťovňa odmieta tvrdenia o nátlaku.

Systém rušenia PN podľa ombudsmana zlyháva. Pacient nemá v rukách žiadny prostriedok na obranu
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Foto: TASR/Jakub Kotian

Systém pri ukončovaní dočasnej práceneschopnosti zlyháva. Tvrdí to verejný ochranca práv. Pacient sa podľa neho nevie domôcť spravodlivosti, keď s rozhodnutím lekára nesúhlasí.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) tvrdí, že mu chýbajú kompetencie. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) sa už problémom zaoberá.

Podľa verejného ochrancu práv slovenský pacient nemá v rukách žiadny prostriedok, keď sa chce brániť proti svojvôli ošetrujúceho lekára pri ukončení dočasnej práceneschopnosti.

Pozrite si reportáž redaktora Radoslava Šeba zo Správ:

„Raz keď lekár rozhodne o ukončení PN, tak občan nemá odvolaciu inštitúciu, ktorá by posúdila jeho vôľu,“ varuje verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

Ombudsman to ilustruje na príklade pacientky, ktorá sa podľa neho nevedela domôcť spravodlivosti. „Keď sa obrátila na ÚDZS, ten povedal, že to nemôže kontrolovať,“ približuje Dobrovodský.

Nátlak sociálnej poisťovne

Ombudsman tiež hovorí, že lekár mal pri predčasnom ukončení PN konať pod tlakom posudkového lekára Sociálnej poisťovne (SP). Tá potvrdzuje, že asi dve stovky takýchto lekárov SP ošetrujúcich lekárov pravidelne navštevujú a vystavené PN spolu konzultujú.

„Vyjadrenie posudkového lekára Sociálnej poisťovne má pre ošetrujúceho lekára len odporúčací charakter,“ vysvetľuje hovorca SP Martin Kontúr.

Sociálna poisťovňa preto odmieta tvrdenia o tom, žeby posudkoví lekári vyvíjali nátlak na ošetrujúcich lekárov, aby PN ukončovali. Ošetrujúcemu lekárovi môže v súčasnosti len odporučiť jej ukončenie.

„Napríklad z dôvodu, že je neopodstatnená alebo už na ňu ďalej nie je nárok. Napríklad z dôvodu, že zdravotný stav nášho klienta sa už medzitým zlepšil,“ dodáva Kontúr.

„Predpokladám, že v takýchto prípadoch by sa mal občan obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, aspoň mi to tak logicky vychádza,“ myslí si minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

Úrad nemá kompetencie

Verejný ochranca práce s ministrom práce súhlasí. Ombudsman však tvrdí, že ÚDZS sa podnetmi v tejto oblasti odmieta zaoberať.

,,Zdravotným výkonom vystavenie potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti lekár nevykonáva liečebný ani diagnostický postup vo vzťahu k pacientovi, ale vykonáva administratívny úkon na účely sociálneho poistenia,“ uvádza v písomnom stanovisku ÚDZS.

Tvrdí tak, že kompetenciu na dohľad vo veci predčasného ukončenia práceneschopnosti nemá. „Ja mám ten názor, že práve úrad mal byť ten, ktorý mohol zakročiť a skontrolovať to medicínske posúdenie lekára,“ hovorí verejný ochranca práv.

Ombudsman hovoril o probléme už aj s ministrom zdravotníctva. Podľa písomného stanoviska sa už rezort problémom zaoberá.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko