Na hlavný obsah

V Bratislavskom kraji sa rozšírila žltačka typu A, nakazení však pribúdajú aj inde. Úrady odporúčajú očkovanie

Najvyššia chorobnosť je vo vekovej skupine 20 až 24 rokov.

V Bratislavskom kraji sa rozšírila žltačka typu A, nakazení však pribúdajú aj inde. Úrady odporúčajú očkovanie
Príznaky žltačky typu A sa prejavujú do dvoch mesiacov od nakazenia. Foto: STVR

V Bratislavskom kraji narástol počet prípadov žltačky typu A. Od začiatku decembra regionálny úrad verejného zdravotníctva zaznamenal 24 nových prípadov. Nárast výskytu žltačky stúpa aj v rámci celého Slovenska. Úrady odporúčajú sa proti ochoreniu zaočkovať.

Ľudovo nazývaná choroba neumytých rúk bola nahlásená vo všetkých okresoch Bratislavského kraja. „V Bratislavskom kraji bolo k 19. decembru hlásených 73 prípadov ochorení akútnej vírusovej hepatitídy typu A. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola vo vekovej skupine 20 až 24 ročných osôb,“ informovala hovorkyňa RÚVZ Bratislava Katarína Nosálová.

„Postihnutý pacient vylučuje ten vírus stolicou. Tým pádom sa môže preniesť neumytými rukami na rôzne predmety, na kľučky, na povrchy. Keď sa ich potom dotkne niekto iný a neumytými rukami napríklad je alebo pije, ten vírus si vnesie do úst. Tak sa môže nakaziť,“ vysvetľuje infektológ Peter Sabaka.

Výskytu žltačky sa v Správach venovala redaktorka Rebeka Filandová:

Príznaky žltačky

Príznaky žltačky typu A sa prejavujú do dvoch mesiacov od nakazenia. Ak niekto pocíti príznaky tohto ochorenia, mal by ihneď vyhľadať lekára. V prvej fáze sa ochorenie prejavuje podobne ako chrípka.

„Vysoká horúčka alebo horúčka medzi 37 a 38 stupňov. Ďalej únava, malátnosť, nechutenstvo, pocit na zvracanie a podobne. Toto trvá niekoľko dní a potom to ochorenie prechádza do tzv. ikterickej fázy, kedy ten pacient aj ožltne. Najskôr sa to prejaví za ožltnutím očných bielok a neskôr ožltne aj celá pokožka,“ pokračuje Sabaka.

Od začiatku roka bolo na celom Slovensku nahlásených štyritisíc prípadov žltačky typu A.

„Ochorenie sa vyskytuje vo všetkých krajoch, najviac v Košickom a Prešovskom kraji. Žltačka typu A sa vyskytuje vo všetkých vekových skupinách, najviac u päť až deväťročných detí. V 50. kalendárnom týždni sme mali nahlásených približne 60 nových prípadov,“ objasňuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Ako sa žltačka lieči

„Hepatitída A sa lieči symptomaticky. To znamená hlavne kľudový režim, tak ako napríklad pri chrípke, prísna diéta s vylúčením tukov a akýchkoľvek potravín, ktoré môžu zaťažovať pečeň. U asi jedného percenta infikovaných sa môže komplikovať zlyhaním pečene v dospelej populácii. Vďaka Bohu je to relatívne vzácne,“ vysvetľuje Sabaka.

Podľa infektológa, neexistuje žiadna liečba, ktorá by vírus priamo zabíjala. „Telo sa uzdraví samé, avšak trvá to jeden až štyri týždne, kým sa človek opäť cíti dobre a môže sa opäť začleniť do normálneho života,“ dodáva infektológ.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny