Na hlavný obsah

Veľká úľava pre milióny ľudí, prichádza čas na jednotu: Svet reaguje na pád sýrskeho vodcu Bašára Asada

Západ víta pád režimu sýrskeho prezidenta.

Veľká úľava pre milióny ľudí, prichádza čas na jednotu: Svet reaguje na pád sýrskeho vodcu Bašára Asada
Západ víta pád režimu sýrskeho prezidenta. Foto: TASR/AP

Francúzsko v nedeľu (8. 12.) privítalo správy o páde sýrskeho prezidenta Bašára Asada po viac než desaťročí „násilneho útlaku voči vlastným obyvateľom“. Zároveň vyzvalo na ukončenie bojov, zachovanie štátnych inštitúcií a na pokojný prechod politickej moci, ktorý rešpektuje diverzitu sýrskych občanov.

Nemecko takisto hovorí o „veľkej úľave“ pre obyvateľov krajiny zmietanej občianskou vojnou, varovalo však pred radikalizáciou.

„Teraz nastal čas na jednotu v Sýrii,“ uviedlo vo vyhlásení francúzske ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na informácie, že sýrski povstalci zvrhli Asada a hlavné mesto Damask vyhlásili za oslobodené od „tyrana“, ktorý v krajine vládol takmer 25 rokov. Sýrčanov ďalej vyzvalo, aby odmietli všetky formy extrémizmu.

Novozvolený americký prezident Donald Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social vyjadril presvedčenie, že Asad zo svojej vlasti utiekol, pretože Rusko vedené prezidentom Vladimirom Putinom už nemalo záujem naďalej ho chrániť.

„V prvom rade Rusko nemalo dôvod tam (v Sýrii) vôbec byť. O Sýriu stratili záujem kvôli Ukrajine, kde leží takmer 600-tisíc ruských vojakov zranených alebo mŕtvych vo vojne, ktorá sa nikdy nemala začať a mohla by trvať večne,“ uviedol Trump s tým, že Rusko aj Irán sú teraz oslabené krajiny. Odkázal tým na dva štáty, ktoré Asada dlhodobo podporovali.

„Koniec Asada“ podľa šéfky nemeckej diplomacie Annaleny Baerbockovej predstavuje pre milióny ľudí v Sýrii „veľkú úľavu“. “Krajina sa teraz nesmie dostať do rúk iných radikálov, nech už majú akúkoľvek podobu,“ uviedla.

Želanie politického riešenia

Pád režimu sýrskeho prezidenta privítala aj Británia. Podpredsedníčka vlády Angela Raynerová pre televíziu Sky News povedala, že Asad „nebol práve dobrý pre sýrskych občanov“. Situácia v krajine podľa nej vyzerá veľmi vážne.

„Želáme si politické riešenie, aby sme mohli dosiahnuť stabilitu pre Sýrčanov a zabezpečiť im infraštruktúru, aby tam mali politickú vládu, ktorá bude pracovať v ich záujme,“ uviedla Raynerová.

Protivládni islamistickí povstalci vedení džihádistickou skupinou Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) spustili minulú stredu nečakanú ofenzívu proti režimu Bašára Asada. V rýchlom slede obsadili veľké mestá ako Aleppo, Dajr az-Zaur, Hamá a Homs. V noci na nedeľu vstúpili aj do hlavného mesta Damask.

Dvaja nemenovaní vysoko postavení armádni dôstojníci v tejto súvislosti pre Reuters uviedli, že sýrsky prezident Bašár Asad v lietadle opustil hlavné mesto a odišiel na neznáme miesto.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet